0

Wianek ślubny na wesele w stylu rustykalnym

Wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią nam, że ktoś tu niedługo będzie brać ślub! Gratulacje! Ponieważ coraz więcej panien młodych wybiera na ozdobę ślubną do włosów wianek jako wiodący akcent swojej weselnej kreacji, a duża część z nich wymaga dodatkowo, aby wianek ślubny był jednoznacznie RUSTYKALNY, postanowiliśmy przygotować małe resume naszych prac  i krótkie streszczenie stylu rustykalnego.

MODA NA WIANKI ŚLUBNE

Na początek warto przypomnieć, że jeszcze kilka lat temu, gdy Ptaszarnia dopiero zaczynała rozkochiwać siebie i swoje klientki w wiankach ślubnych na głowę, nie była to oczywista alternatywa dla panien młodych. O ile obecnie wianek ślubny stanowi po prostu jeden z wyborów ozdoby do włosów, coraz częściej traktowany na równi z diademem, opaską, czy tiarą, o tyle jeszcze dwa, trzy lata temu był on ekstrawagancją i kojarzył się bardziej z Wyspiańskim niż z takimi terminami jak wesele w stylu rustykalnym, czy country wedding.

Wianek ślubny polish girl Ptaszarnia
Wianek ślubny Polish Girl
Wianek do ślubu country wedding ptaszarnia
Wianek do ślubu Country wedding

CZYTAJ: Do jakiej sukni ślubnej wianek pasuje najlepiej? Wybierz własne połączenie

DONATAN, GOLEC I OSKAR KOLBERG

„Dobra zmiana” nastąpiła jednak wraz z silnym napływem trendów z zachodu z jednej strony, ale i odczarowaniem naszej rodzimej kultury i tradycji (również dzięki pewnemu jej zwulgaryzowaniu i przeniknięciu do popkultury, za sprawą takich wykonawców jak Donatan i Cleo, Golec Uorkiestra, Zakopower, czy Brathanki).

Renesans ludowości to więc z jednej strony praca uniwersytecka i docenienie na poziomie polityki (np. 2014 rok był oficjalnie ustanowiony rokiem Oskara Kolberga) z drugiej pop syntetyzujący pewne akcenty i podający je w łatwej do strawienia formie (co jest lepsze niż nic, zakładając, że ktoś zawsze zechce sięgnąć głębiej i o naszej tradycji się czegoś dowiedzieć) z trzeciej wreszcie możemy zauważyć wzmożoną aktywność zespołów ludowych (podziwiajcie naszą Rokiczankę!) czy grup rekonstrukcyjnych i wspólnot eksplorujących kulturowy styk i wzajemne wpływy (Hutor Gorajec).

Opaska ludowa Moda Polska Ptaszarnia Rokiczanka
Zespół Rokiczanka w ludowych opaskach z Ptaszarni

Najnowsze wianki w sklepie online:


PIĘKNY WYGLĄD I DUŻO WIĘCEJ!

To niezwykle miłe i budujące, że wybierając wianek na ślub niekoniecznie podejmujesz decyzję wyłącznie estetyczną, ale możesz poczynić tym samym deklarację swojej przynależności.

Dajesz wyraz chęci odkrycia pięknego bogactwa kultury, która nie pogodziła się z zamknięciem jej w skansenie, ale dopomina się o swoje miejsce we współczesności.

Sami więc również obejrzeliśmy się nieco wstecz i z radością stwierdziliśmy, że wśród ozdób ślubnych do włosów w Ptaszarni znaleźć możemy pokaźną kolekcję wianków ślubnych i opasek, które wpisują się w ten trend. Postanowiliśmy więc zrobić małe zestawienie, które pozwoli z gąszczu realizacji wyłowić te prace, które najlepiej oddają styl ludowy oraz możliwie uniwersalnie dopasują się do ślubnych kreacji.

Wianek ślubny folklove ptaszarnia
Wianek ślubny Folklove
wianek ślubny tradycyjny ptaszarnia
Wianek ślubny Tradycyjny
Sło - wianek ślubny folkowy ptaszarnia
Sło – wianek ślubny folkowy
Wianek ślubny polny ptaszarnia
Wianek ślubny polny

TO CZYM JEST TEN STYL RUSTYKALNY?

Jak widać wyraźnie na załączonych fotografiach wianków Ptaszarni, styl rustykalny nie wiąże się ani z typem ozdoby (można wykorzystywać zarówno wianki, jak i opaski, ale nawet kompozycję odpowiednio zaprojektowanych spinek!), ani ze specyficzną linią (aczkolwiek wśród tworzonych projektów znaczną przewagę uzyskują ozdoby symetryczne i równomiernie zabudowane).

To, co stanowi o „ludowości”, „folkowości” ozdób to po pierwsze kolorystyka.

Z wyjątkami, aby stworzyć wianek ślubny rustykalny z prawdziwego zdarzenia używamy bardzo wielu kolorów kwiatów (ale oczywiście dobranych harmonijnie i zgodnie z założeniem, np. pastele, albo kolory jaskrawe, czasem krzykliwe).

Wianek ślubny rustykalny Ptaszarnia
Wianek ślubny Rustykalny

Obok wielokolorowości wianków o ich rustykalnym charakterze decydują gatunki kwiatów. Znacznie częściej w kompozycjach lądują kwiaty polne niż np. ogrodowe. Polskie korzenne wesele nie obejdzie się bez roślin dobranych zgodnie z wytycznymi przekazywanymi nam przez porę roku, choć stosując kwiaty sztuczne mamy duży komfort i uniezależniamy się w dużym stopniu od asortymentu kwiaciarni.

CZYTAJ: Poradnik: Jak wybrać i dopasować wianek ślubny

Po trzecie wreszcie dodatki! Naturalne suszone kłosy zboża, sorgo, zatrwian, elementy roślin górskich i inne wszelkiego rodzaju suszki charakterystyczne nie tylko dla naszego kraju, ale nawet często o regionalnym charakterze ślubu i wesela sprawiają, że wianek ślubny rustykalny tak wdzięcznie i autentycznie prezentuje się na głowach ambitnych panien młodych.

Wianek weselny tajemniczy ogród ptaszarnia
Wianek weselny Tajemniczy ogród
wianek ślubny karnawał ptaszarnia
Wianek ślubny Karnawał

Z przyjemnością pokażemy też Wam najpiękniejsze naszym zdaniem zdjęcia z sesji zdjęciowych naszych klientek, które przesłały je do naszej galerii (TU i TU), abyśmy mogli wraz z Wami zobaczyć, jak ozdoby ślubne sprawdziły się w praktyce.

Wianek ślubny rustykalny Ptaszarnia
Aneta i Konrad (Wianek Rustykalny)
Katarzyna Karp Wianek ślubny ptaszarnia
Pani Kasia w Sło-wianku
Anna Rosiak fot Olek Wolak 2015
Pani Anna
Katarzyna Kreft 2015
Pani Katarzyna w Wianku Folkowym

CZYTAJ: Rustykalne, romantyczne, boho, glamour? Jakie będzie Twoje wesele? Doradzamy ozdoby ślubne.

Sło - wianek ślubny folkowy ptaszarnia
Modelki Cleo: Ola Ciupa i Paula Tumala (Wianek ślubny folkowy)
FOTO (407)
Kolekcja jesienna w stylu wiejskim
unnamed (1)
Pani Katarzyna

CZYTAJ: Bukiety ślubne ze sztucznych i żywych kwiatów – kilka porad

Justyna Sarna Szoszkiewicz wianek ślubny ptaszarnia
Pani Justyna
Sesja fotograficzna Klaudii Rataj
Sesja fotograficzna Klaudii Rataj

FOLKLOR TKWI W SZCZEGÓŁACH

Na koniec przypominamy, że styl rustykalny nie zaczyna i nie kończy się na wianku ślubnym. Aby w pełni dać wyraz swoim ciągotom do natury i tradycji należy zadbać o możliwie wiele elementów składających się na wizerunek naszego weselnego przyjęcia i ceremonii ślubnej. Od małych spinek na buty po ozdoby na samochód (a właściwie wóz!), od drewnianych tabliczek na stoliki, po rustykalne drewniane patery na słodki stół czy bukiety z żywych kwiatów i tablice witające gości, to wszystko – dobrane w wysmakowany i wyważony sposób, wraz z właściwie wybranym miejscem, muzyką stanowić będzie o pięknie i sile rustykalnego wesela.

Zobacz naszą realizację: Wesele w stylu rustykalnym

ŻYCZĘ WAM OWOCNEJ PRACY, CUDOWNYCH WRAŻEŃ I PIĘKNYCH WSPOMNIEŃ!

Magda Majsiej
Projektantka, właścicielka
Ptaszarnia

Zapoznaj się z ofertą oprawy wesel i przyjęć[