0

Butonierka pana młodego – jak nosić ozdobę do garnituru ślubnego

Butonierki to najpopularniejsze kwiatowe ozdoby męskie, dzięki którym nie tylko mężczyzna zada sobie elegancji i szyku, ale również w subtelny sposób dopełni wizerunku swojej partnerki, niezależnie od tego, czy okazją jest ślub, romantyczna kolacja, studniówka, czy sesja zdjęciowa. Polecamy wszystkim, którzy cenią sobie oryginalny, modny i elegancki wygląd.

Butonierka to specjalna męska ozdoba, najczęściej kwiatowa (alternatywna dla poszetki, czyli eleganckiej chusteczki ozdobnej), którą umieszczamy przy kieszonce na klatce piersiowej, lub specjalnej dziurce w klapie marynarki.

  • Butonierka jako ozdoba męskiej marynarki na uroczystościach.
  • Historia butonierek sięga XIX wieku.
  • Butonierki jako symbol związku z ważnym wydarzeniem.
  • Kwiaty w butonierce dobierane do motywu przewodniego wesela.
  • W artykule omawiam prawidłowe noszenie butonierki do garnituru ślubnego, trendy i rodzaje kwiatów.

Arystokratyczna tradycja butonierek

Butonierki jako ozdoba przypinana do marynarki pojawiły się w XIX wieku w Europie, zwłaszcza we Francji, gdzie były one popularne wśród arystokracji i wyższych warstw społecznych. Wcześniej, kwiaty były noszone przez panów w inny sposób, na przykład w klapie marynarki, w kieszeni czy też przewiązane wokół szyi. W starożytności, kwiaty były noszone przez mężczyzn jako ozdoba, ale nie były one przypinane do ubrania. Początkowo butonierki były małymi kwiatami, ale z czasem stały się bardziej skomplikowane i ozdobne.

Ślub, wesele, ale również pierwsza komunia święta to doskonałe okazje na dodatkowe – uroczyste przystrojenie kreacji męskiej (chłopięcej), które dobrze podkreśli szczególny dzień. Moje klientki często decydują się na zamówienie butonierki dla pana młodego oraz świadka aby podkreślić łączność ze światem swojego partnera. Efektem tego zabiegu jest uzyskanie spójności wizualnej pomiędzy strojem panny młodej i pana młodego.

Przykłady takich zabiegów znajdziecie w galerii zdjęć nadsyłanych przez klientki Ptaszarni, wiele z nich to właśnie wspólne fotki, na których ten detal pięknie podkreśla styl i okoliczności ślubnej sesji zdjęciowej.

Możecie również poczytać relacje z organizacji wesel, na które moje klientki zamawiały specjalnie wypracowane ozdoby męskie:

Jak nosić butonierkę ślubną?

Butonierka do garnituru ślubnego powinna być noszona na lewej stronie marynarki, przy guziku. Butonierka powinna być przypięta do guzika marynarki trwale i pewnie, najczęściej za pomocą małej klamry lub specjalnego haczyka. Butonierka powinna być dobrana do koloru i stylistyki garnituru oraz kwiatów w wianku lub bukiecie panny młodej.

Jeśli chodzi o wybór samej butonierki, to popularne są kwiaty takie jak róża, lilie, goździki i frezje. Butonierka powinna być skromna i elegancka, nie powinna przytłaczać garnituru. Jeśli chodzi o kształt, to tradycyjnie stosuje się butonierki w kształcie kwiatów, jednak możemy użyć do ich projektowania liści, sukulentów, trawek, czy ruskusa. Na ślub zimowy (także okazje Bożego Narodzenia, czy sylwestra) polecam takie dodatki jak pióra, bawełnę, mszyste listki, czy szarą gipsówkę.

A teraz ciekawostka – metamorfoza butonierki w spinkę!

Nie byłabym sobą, gdybym nie dbała o żywotność i uniwersalność ozdób, które tworzę. Dlatego swoje butonierki wyposażam w specjalne spinki (patrz w praktyce video poniżej), które nie tylko umożliwiają nieinwazyjne i stabilne przytwierdzanie butonierki do garnituru, ale jednym ruchem zmieniają je w kobiece spinki kwiatowe.

Taka żywa pamiątka z dniu ślubu pomoże Ci cieszyć się weselnym klimatem jeszcze wiele lat po wydarzeniu, zakładając oczywiście, że nie zdecydujesz się na zakładanie „na miasto” swojego ślubnego wianka (do czego szczerze zachęcam!).

Inną formą zastosowania butonierki ślubnej jest przekształcenie jej w ozdobę do torebki.

Obejrzyj materiał video o butonierkach ślubnych

Znajdź butonierkę dla swojego partnera


ŻYCZĘ WAM, CUDOWNEGO ŚLUBU I PIĘKNYCH WSPOMNIEŃ!

Magda Majsiej
Projektantka, właścicielka
Ptaszarnia

Zapoznaj się z ofertą kolekcją jesiennych ozdób