0
Wianek komunijny Helena Ptaszarnia

Wianki na Komunię oraz inne dodatki

Kiedy przychodzi maj – rozpoczynają się Pierwsze Komunie Święte, do których dzieci przygotowywały się cały rok. W tym artykule znajdziesz podstawowe informacje na temat wianków komunijnych oraz będziesz mogła określić, jaki typ ozdoby będzie pasował Twojej córeczce.

Wraz ze zbliżaniem się wiosny temat wianków powraca ze zdwojoną siłą. Nie tylko dlatego, że możemy nareszcie zdjąć czapki i cieszyć się pierwszymi ciepłymi, jasnymi promieniami słońca na odkrytych głowach, nie tylko dlatego, że statystycznie częściej miesiące letnie są wybierane na uroczystości ślubne. 

Przygotowania duchowe pod koniec zimy zostają zwieńczone dobraniem odpowiedniego stroju – który symbolizuje czystość, niewinność i dziewiczość. Białe alby, białe sukienki, nowe modlitewniki i różańce, a także specjalnie dobrane na tę okazję dodatki – wianki, rękawiczki, torebki. Na tak ważne spotkanie z Chrystusem Eucharystycznym odświętny strój stał się ważnym podkreśleniem wagi tego wydarzenia. Jest wyrazem szacunku i oddania – dlatego tak istotne jest, aby w ferworze zakupów nie przesadzić z dodatkami, aby strój był odpowiedni: elegancki i zarazem nieprzesadny.  

Wianek na komunię zielona łączka Ptaszarnia

Jeśli czytasz ten artykuł, to zapewne jesteś mamą lub bliską osobą dziewczynki, która właśnie szykuje się do przystąpienia do sakramentu. Z pewnością już masz za sobą pierwsze decyzje i dylematy dotyczące wyprawienia swojej pociechy. Obecnie rodzice dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii wybierają z oferty strojów komunijnych jeden wspólny model dla dziewczynek i jeden dla chłopców, dodatki są wybierane indywidualnie. Jeśli chodzi o wianki, ich właściwy dobór jest zależny od wzrostu, tęgości, koloru włosów i kształtu twarzy. Warto wybrać taki, który będzie pasował – a jak to zrobić? Poniżej kilka sugestii: 

  • Przy drobnej budowie ciała, szczupłej sylwetce należy kierować się w stronę wianków delikatnych, z mniejszych kwiatków, bardziej przylegających do głowy. 
  • Przy pełniejszej budowie ciała warto dobrać kwiaty nieco większe, ale nie muszą być bardzo duże, by nie przytłoczyć całościowego wizerunku dziecka. 
  • Kiedy dziewczynka ma gęste, długie włosy można wybierać spośród wianków, które mają większe i pełniejsze kompozycje, pasować będą tu także wianuszki skromniejsze i węższe w zabudowie. 
  • Kiedy dziewczynka ma rzadkie włosy, jest ich mało, są cienkie i ciężko ułożyć z nich fryzurę, sugeruję wybierać wianuszki najdelikatniejsze, wąskie, typu gałązkowego. Możesz także rozważyć delikatne gałązki z drucików i koralików, a także spineczki 

W mojej pracowni powstaje wiele wianków dostosowanych do konkretnych potrzeb osób, które będą je nosić, warto przy wyborze wianka dla dziewczynki wybrać wersję zawiązywaną na wstążeczkę, na wypadek, gdyby w przyszłości główka jeszcze urosła – wianek będzie miał wtedy rozmiar regulowany, posłuży wiele lat i będzie mógł być wykorzystany zarówno podczas uroczystości kościelnych jak i rodzinnych. 

W tym roku zaproponowaliśmy dodatkową opcję wyboru w każdym modelu wianka – można wybrać, czy ma mieć obwód zamknięty i w pełni zabudowany kwiatami czy otwarty, wiązany za pomocą wstążki, koronki, tasiemki, sznureczka. Kolejnym polem wyboru jest wzbogacenie każdego dowolnie wybranego modelu o perełki (perełki szklane – kolor możesz zasugerować w wiadomości do sprzedawcy, w wolnym polu podczas składania zamówienia) oraz kryształki (docelowo są to kryształki transparentne, połyskujące – czyli mieniące się kolorami jak bańki mydlane, ale można zasugerować kolor – jeśli będzie dostępny zostanie użyty). Jeśli zaszłaby potrzeba dołożenia do ozdoby większej ilości wstążek bądź konkretnych kolorów – także możesz wysłać taką informację – taki dodatek nie podwyższa kosztów ozdoby. 

Zapraszam nieustannie także do przedstawiania swoich pomysłów na wianki (w przekazaniu pomysłów może pomóc specjalny konfigurator). W Ptaszarni realizuję ozdoby z różnych materiałów – zarówno kwiatów jak i dodatków biżuteryjnych (koraliki, kryształki, kamienie naturalne, elementy metalowe w odcieniu srebrnym, złotym, miedzianym, oliwkowym i czarnym), komponentów łączonych, drewnianych, dodatków owocowych (sztuczne owoce w posypce cukrowej lub czyste) jak maliny, truskawki, jeżyny, jagody, cytryny, dodatków w postaci brzozowych plastrów (np. małe ptaszki wielkości 1cm). 

Najnowsze modele ozdób na Pierwszą Komunię Świętą:


ŻYCZĘ WAM, CUDOWNEGO ŚLUBU I PIĘKNYCH WSPOMNIEŃ!

Magda Majsiej
Projektantka, właścicielka
Ptaszarnia

Zapoznaj się z ofertą kolekcją jesiennych ozdób