0
Gra planszowa - warsztaty

Jak zrobić grę planszową – warsztaty dla dzieci

Pragniemy podzielić się z Wami interesującym pomysłem na warsztaty, które dzieciom, zarówno w pierwszej, jak i w szóstej klasie bardzo się spodobały. Wbrew pozorom stworzenie gry planszowej nie jest takie trudne, a dzieci wspaniale sobie z tym radzą – zarówno z szatą graficzną jak i regułami, według których chcą grać.

Dzieci bardzo chętnie pokolorują przygotowaną planszę, podzielą się obowiązkami, wykonają pionki, scenografię, a potem razem skleją wszystkie części, ku dużej wspólnej radości.

W dalszej części przedstawimy propozycję dla młodszych dzieci w wieku przedszkolnym, z propozycją gry, którą wspólnie z córką wymyśliłyśmy na konkurs.

Na zajęciach z rękodzieła w szkole podstawowej dzieci w różnym wieku podjęły się stworzenia własnych gier. Jakie towarzyszyły temu emocje, można sobie tylko wyobrazić, a ile radości, kreatywnych pomysłów, ile tematów, burz mózgów i kompromisów. Ze swojej strony nie musiałam zbyt wiele tłumaczyć, a moja pomoc ograniczyła się do technicznych aspektów klejenia i układania plansz w jedną całość, ewentualnie jak przykleić blok mieszkalny opanowany przez gigantycznego pająka ;)

Od czego więc zacząć?

Jeśli graczy jest więcej warto podzielić się tworzeniem planszy, my na początek podzieliliśmy się na grupy, ale w rodzinie możecie podzielić się po prostu kartkami, ułożyć je następnie razem, przykładając do siebie te boki, którymi mają się stykać i wyznaczcie początek i koniec drogi, tak aby po ponownym złożeniu można było „równo iść dalej”. To, jak droga ułoży się na poszczególnych polach plansz, to już efekt kreatywności każdego z graczy.

Materiały: na planszę warto mieć twardą podstawę, tekturę, karton, brystol, przyda się np pudełko po pizzy. Do tego wszelkie kraftowe dodatki, „skarby” zbierane np jesienią, dodatki krawieckie, materiały plastyczne, mazaki, kredki, klej, taśmy, plastelina, glina. Nieocenionym narzędziem przyśpieszającym pracę jest klej na gorąco.

Pomyślcie o temacie gry (ulubieni bohaterowie, postaci z książek, życie codzienne – np gotowanie, zbieranie owoców, sprzątanie, itd; tematem może być święto, hobby lub problem do przegadania, wspólnego rozwiązania), o sposobie grania: na wyścigi (od startu do mety), na punkty, na czas, rozwiązywanie zagadek, wykonywanie konkretnego zadania wspólnie jako jedna drużyna. Czy gra będzie odtwórcza wg stworzonych reguł, czy może twórcza – będziecie pisać jej przebieg i historię za każdym razem od nowa.

W poniższej galerii możecie obejrzeć pomysły na pionki i przebieg pracy nad planszami.

Kostkę do gry planszowej można wykonać z tektury, sklejając model lub z plasteliny. Na rynku dodatków plastycznych można także nabyć małe drewniane sześciany, na których możecie narysować oczka, nie zawsze musi to być od 1 do 6, można na kostce narysować znaczki, symbole, kropeczki z powtarzalną liczbą, kolory itd.

Na planszach, które wykonały dzieci w ramach warsztatów pojawiły się dodatkowe elementy dające efekt trójwymiarowy, bo wykonane z pudełek po zapałkach. Pojemniczki, nakrętki, pudełeczka, wieczka to kreatywne narzędzie, służą za szufladki, szafy, koszyczki do zbierania skarbów.

Zobaczcie jak wyglądają gry wykonane przez dzieci po ich sklejeniu w całość.


A co do samych reguł gry planszowej, najlepiej pozwolić dzieciom, aby same je wymyśliły, wiele przy tym emocji i radości, a co najważniejsze – moc chęci do gry i nauki. A jak przypadkiem gra już się znudzi, dzieci wymieniają się planszami między sobą, odczytują zasady i gra rozpoczyna się od nowa.

Jak zgobić grę planszową - warsztaty dla dzieci
Jak zgobić grę planszową - warsztaty dla dzieci

Poza grami typowo planszowymi można tworzyć gry, które nie będą wymagały planszy. Możecie wykorzystać kartki/tekturki – gdzie narysujecie zadania. Można wykorzystać kamienie, jasne otoczaki, na których zdolne ręce namalują obrazki – do snucia historii (z woreczka wyciąga się po jednym kamieniu i opowiada historię związaną z obrazkiem, kolejna osoba po wyciągnięciu kamienia dopowiada historię na podstawie obrazka na nowym kamieniu tak, by budować napięcie i pozostawić pole do popisu kolejnemu graczowi). W tym celu można też wykorzystać np plastry brzozowe.

Woreczek pełen niespodzianek na szybko można stworzyć zbierając po domu drobne przedmioty, różne, jakie chcecie. W ten sam sposób, wyciągając kolejno po jednej rzeczy można snuć historię, opowiadać bajki lub definiować dany przedmiot. Można też go nie wyciągać, ale macając go bez podglądania spróbować zgadnąć co to jest.

Gra dla młodszych dzieci nie musi mieć konkretnych reguł, jej tworzenie już jest na tyle emocjonujące, że z pewnością stanie się bardzo cenną nową zabawką. Poniższe zdjęcia przedstawiają pomysł na grę w rozwożenie paczek i listów. Zbudowaliśmy miasteczko, samochodziki, skrzynki na listy. Od pań z przedszkola wiemy, że dzieci długo bawiły się tą grą, bawiąc się w listonosza i dostawcę paczek.

Na koniec mamy propozycję gry, którą wykonaliśmy na konkurs w przedszkolu, gra DO KÓŁECZKA.

Potrzebne materiały: 3 kartki papieru, pędzelek, farbki, 4 pionki (u nas były to kamyki otoczaki, klej, nożyczki, pudełko, wydrukowana instrukcja do pobrania na dole strony).

Wykonanie: najmłodszy gracz może pomalować kartki, całe strony na jeden kolor, dorosły lub starsze dziecko może wyciąć kółeczka (kwadraty lub co wyjdzie), przyklejacie je dowolnie, wspólnie. Na środku przyklejamy większe kółeczko może być z kolorowego papieru. Na rogach przyklejamy pola startowe: u nas były to kółeczka z narysowanymi stopami. Kostka została pomalowana na 3 kolory, czyli każdy z nich dwa razy.

Dziękujęmy, że odwiedziliście Ptaszarnię, gdybyście mieli pytania piszcie śmiało, chętnie podzielimy się zdobytymi doświadczeniami oraz pomysłami na kreatywne spędzanie wolnego czasu :)

ZOBACZ PRODUKTY DLA DZIECI W SKLEPIE PTASZARNI