0

Rustykalne, romantyczne, boho, glamour? Jakie będzie Twoje wesele? Doradzamy ozdoby ślubne.

Odliczasz dni do swojego ślubu i wesela, ale wciąż nie możesz zdecydować jak ten wielki dzień będzie wyglądać i jakie ozdoby ślubne do włosów dobrać? A po włosach, co dalej? Poniżej przedstawiamy trzy style dominujące w nowoczesnych kreacjach ślubnych. Doradzimy również czym należy kierować się i czego szukać, by uzyskać pożądany efekt w swojej stylizacji.

W naszej konserwatywnej, ale konsekwentnie zmieniającej się modzie ślubnej już chyba na dobre zapanowała tendencja do odchodzenia od sztampowego wizerunku tak panny młodej, jak i całej oprawy wesela. Z sezonu na sezon mamy przyjemność poznawania coraz więcej kandydatek do zamążpójścia, które śmiało i z rozmachem odkrywają przed nami swoje koncepcje ślubnych stylizacji.

Z rozmów i konsultacji z osobami, które trafiają pod skrzydła Ptaszarni wiemy jednak, że liczna grupa przyszłych mężatek chciałaby zaszaleć ze stylizacją, zwłaszcza jeśli chodzi o ozdoby ślubne do włosów, ale nie bardzo wie od czego zacząć.  Postanowiliśmy więc zebrać i krótko podsumować trzy dominujące style, które najczęściej wybierają nowoczesne panny młode. Na potrzeby naszego zestawienia daliśmy im najczęściej spotykane określenia: rustykalny, czyli boho, glamour oraz romantyczny, czyli ten najbardziej zbliżony do klasycznego.

Aby nasze własne wnioski i zebraną wiedzę dodatkowo zweryfikować, poprosiliśmy o wypowiedzi naszych przyjaciół projektantów, fotografów, stylistów i doradców, którzy na co dzień kreują i pracują z bieżącymi trendami. Mamy nadzieję że lektura tego tekstu pomoże w szybszym podjęciu decyzji.

Styl rustykalny / boho

Wesele w stylu rustykalnym to żywioł tych panien młodych, którym zależy przede wszystkim na tym, by strój ślubny odzwierciedlał osobowość. Nie ma tu mowy o odgrywaniu roli księżniczki, rządzi prostota i wygoda. Ozdoby ślubne do włosów i towarzyszące wybierane są tak, by mówiły coś o ich właścicielkach. Styl rustykalny / boho preferuje naturalny wygląd, choć oczywiście tę naturalność należy wziąć w spory cudzysłów. W każdym razie w dniu swojego ślubu panny młode chcą czuć się swobodnie, przesuwając się pomiędzy swoimi gośćmi kilka centymetrów nad ziemią. Widzimy tu więc sentymentalne i przesycone tęsknotą stylizacje, które mogą nam pomóc zrozumieć dlaczego swego czasu Wyspiański i jego młodopolscy koledzy zapałali do polskiej wsi tak niebywałą miłością.

Ptaszarnia Styl Boho

Cechy stylu rustykalnego (boho)

  • kolory – przywodzące na myśl porę roku, w której odbywa się uroczystość
  • materiały o bogatej strukturze: koronki, tiul, bawełna, atłas; dekoracje wykorzystujące naturalne składniki, jak drewno, juta, papier, kamienie,
  • ozdoby – wyrażające charakter, z naciskiem na wygodę, bogato zdobione wianki na głowę, duże bukiety, z wykorzystaniem naturalnych suszków, sezonowych dodatków jak szyszki, jarzębina, trawy; eklektyzm, dużo dużo handmade
  • atrakcje – kreatywny kącik z albumem ślubnym do samodzielnego zdobienia
  • lokalizacja – dworek z plenerem, restauracja z ogrodem

Na motywy przewodnie panny młode wybierają ukochane gatunki kwiatów, które symbolicznie umieszczają w wiankach lub innych kompozycjach ślubnych na głowę. Tych wybór jest obecnie tak szeroki jak nigdy wcześniej. Paleta kolorów obejmuje praktycznie wszystkie możliwe kombinacje, a popularną bazą, czy wypełnieniem odważnych kompozycji jest soczysta zieleń, która kojarzy się ze wzrostem, płodnością i życiem w swej najdzikszej, dionizyjskiej postaci.

Suknia ślubna w stylu boho musi być zwiewna, a materiały delikatne, w takim dniu nic nie może uwierać, ani cisnąć. Delikatne materiały uzupełniają wstawki z materiałów naturalnych, skórzane paski, sznurki, czy specjalne aplikacje.

Paula Jagodzińska

Na swój ślub wybrałam delikatną, zwiewną sukienkę i boho wianek. Jestem wielką fanką tego stylu. Nie należy się bać przenosić elementów boho w stylizacjach ślubnych. Wianek doda nam lekkości, dzięki czemu będziemy wyglądać świeżo i promiennie. To idealny wybór na przyjęcia w plenerze z motywem natury w tle.

Paula Jagodzińska
Beauty Fashion Shopping

Ponieważ styl rustykalny uznaje rękodzieło w ilościach praktycznie nieograniczonych, idealną pamiątką okazują się ręcznie zdobione przez gości albumy, w których przekazują oni swoje życzenia i porady, a najmłodsi obrazują to, co czują w postaci rysunków i naklejek. Kreatywność widzimy w prezentach dla gości. Co Wy na to, żeby odpowiednio wcześniej  posadzić do małych doniczek sadzonki kwiatów czy drzew i wręczyć je na weselu? Można także obdarować gości czymś słodkim, np. malutkimi słoiczkami miodu. Warto rozważyć wykonanie w prezencie przypinek z motywem graficznym takim, jak na  zaproszeniu (np. inicjałami pary młodej). Za serce chwycą małe kolorowe widokówki z ręcznie wypisanymi podziękowaniami dla gości.

Jak dobierać ozdoby ślubne, by dobrze wypaść w stylu rustykalnym (boho)?

Boho to styl bardzo popularny (w czasach hippisów jego nazwa zaczerpnięta została od bohemy), ale też wbrew pozorom bardzo wymagający. Od samych panien młodych wymaga nienagannej sylwetki, aby przez zbytni optymizm koronki i luźny krój nie pogrubiły tam, gdzie nie trzeba. Ważne aby ilość tkanin nie przytłoczyła – szczególnie przy niskim wzroście panny młodej. Także fryzura powinna być odpowiednio dobrana – luźna, w lekkim nieładzie, ale zorganizowana w fale, warkocz lub szerokiego koka. Boho mocno nawiązuje do natury, a więc w ozdobach mogą znaleźć się i szyszki, i pióra, a nawet muszelki. Najważniejsze jest to, by koncepcja była spójna, a ozdoby ślubne i dekoracje sali weselnej tworzyły estetyczną całość. Styl rustykalny ma stanowić estetyczne okno duszy, jest kwintesencją wolności, więc najlepiej odnajdą się w nim silne osobowości, które będą na każdym etapie przygotowań pilnowały, aby był to ich niepowtarzalny wizerunek, a nie kopia odnalezionej w Internecie, czy katalogu ślubnym modelki.

Ozdoby ślubne na głowę – będzie tu pasować wianek ślubny rustykalny duży, z obfitą zabudową, jak i te mniejsze, delikatne – wianek ślubny boho dopasowujemy do swojej budowy ciała (osoby niższe powinny wybrać mniejsze kwiaty i lżejszą zabudowę, osoby wysokie mogą mieć wianki z kwiatów o różnych średnicach, jednak powinny unikać tych bardzo malutkich główek do 2 cm). Wybór kolorystyki ozdób na głowę pozostawia szerokie pole do popisu, ważne by pasowała do stylizacji, odcienia włosów, do motywu przewodniego wesela, by mieniła się feerią barw, oddając klimat danej pory roku, w której brany jest ślub.

CZYTAJ: Do jakiej sukni ślubnej wianek pasuje najlepiej? Wybierz własne połączenie

Nie widzę innej opcji jak tej z wiankiem pięknych kwiatów na głowie.

Zuzanna Matejkowska (Stylistka)
Lamakeupebella

Planując ozdoby ślubne do włosów dla siebie warto pomyśleć także o orszaku. Jeśli panna młoda zamierza mieć kilka druhen, warto wyposażyć je w (ciut skromniejsze;) opaski ślubne wpisujące się w stylistykę wianka na głowę. Świetnie sprawdzą się również małe wianki na rękę (zwane w różnych regionach Polski kotylionami, czy korsarzami), z powiewającymi długimi kolorowymi wstążkami. Spotykane są również drobne bukieciki dla drużyny wspierającą pannę młodą i butonierki dla świadków pana młodego.

Na rękę będą pasować bogate wianki, zawiązywane na wstążeczkę, także kotyliony z dużym kwiatem, ważne, aby dobierać ozdoby ślubne z umiarem, aby nie przeszkadzały nam w zabawie i jedzeniu, inaczej szybko wylądują na stole.

Bukiet ślubny – powinen być bardzo kolorowy i bardzo bogaty, niech cały rozkwita! warto zadbać o rustykalne i dzikie akcenty (kłosy zboża, owoce, gałązki, preparowane liście); stylowym rozwiązaniem będzie zawsze rączka owinięta jutowym sznurkiem.

Podwiązka ślubna – lekka, kwiatowa, najlepiej w komplecie z wiankiem ślubnym i takimi samymi jak wianek kwiatkami; z pewnością będzie stanowiła apetyczny akcent, również wtedy, gdy wianek z głowy będzie wypadało już zdjąć;).

Pas do sukni ślubnej  koniecznie wyszywany kwiatami, podstawa pasa może mieć jeden kolor, ale wspaniale prezentują się tu także suknie ozdobione kolorowymi pasami, wyszywanymi koronkami, taśmami rypsowymi w motywy kwiatowe.

Buty na rustykalnym weselu to całkiem oddzielna zagadnienie i chyba to właśnie w tym stylu jedna para na ślubie i weselu to po prostu za mało. Zwykle wysoki obcas w kolorze miętowym czy ecru wymieniany jest na potrzeby weselnych szaleństw na płaskie buty z naturalnej skóry, baleriny, pantofelki z małym obcasem (trampki są coraz bardziej passe), nierzadko ciekawie personalizowane poprzez malowanie, czy zdobienie, np. za pomocą spinek.

Artur Mulak

Boho nie konkuruje z Panią Młodą. Subtelnie opowiada o jej wrażliwości, czasami o zawoalowanym szaleństwie. Niedopowiedzeniami, delikatnością tkanin, przejrzystościami podkreśla urodę i delikatność Pani Młodej.

Artur Mulak (Fotograf)
arturmulak.com

Co jeśli jednak styl boho jest nie do końca tym, czego szukasz? Jeśli nie przemawia do Ciebie zbyt mocno rozbuchana naturalność i dzikość, i widzisz się w bardziej salonowej oprawie, warto pomyśleć o czymś bardziej… glamour.
Czytaj dalej →

POZNAJ STYL:   RUSTYKALNY  GLAMOUR  ROMANTYCZNY