Dlaczego (prawie) nie robię wianków z żywych kwiatów?

Na początku wytłumaczę się z tytułu artykułu, który może sugerować, że mam coś przeciwko żywym kwiatom i ozdobom z naturalnych kwiatów. Otóż, ja kocham kwiaty! Uwielbiam ich zapach, żywotność ich kolorów, aksamit płatków, delikatność struktury, to jak przepięknie rysują się ich subtelne nerwy, gdy spojrzymy na nie pod słońce. Jestem absolutnie zakochana w kwiatach i nie wyobrażam sobie bez nich życia.

Z jakiegoś jednak powodu nie zostałam typową florystką czy kwiaciarką. Wynika to z mojej drugiej pasji. Od dziecka kochałam dekorować, malować, tworzyć na papierze i w przestrzeni skomplikowane wzory i struktury. Największą radość sprawiało mi, gdy mogłam stworzyć dla kogoś coś, co uznane zostanie za piękne i potrzebne. Coś co towarzyszyć będzie moim znajomym i bliskim w różnych chwilach, na przykład unikatowy breloczek do kluczy z koralików dla mojej mamy, aby łatwiej je znajdowała w przepastnej torebce.

Dlaczego zdecydowałam się na tworzenie ozdób do włosów z syntetycznych kwiatów, wiedząc, że żywe kwiaty są dla wielu panien młodych dogmatem nie do złamania?

Kwiaty żywe więdną

Nie ma chyba osoby, której nie przygnębia widok więdnących kwiatów. Patrząc na opadające płatki, główki chylące się ku podłodze nachodzą nas czarne myśli, nierzadko czujemy złość na kwiaciarkę, która jeszcze pięć godzin temu zapewniała o świeżości kwiatów i wróżyła im co najmniej tygodniowy żywot. Kwiaty we flakonie, w wodzie to jednak nic w porównaniu z tymi na naszej głowie czy w bukiecie ślubnym. Coraz częściej słyszę od swoich klientek, że nie chcą podejmować ryzyka, że jeszcze przed oczepinami będą wyglądały w swoim wianku jak żołnierz w leśnym kamuflażu a nie jak promieniejąca i urocza panna młoda. To chyba dla mnie główny powód, aby wybierać doskonałe kwiaty sztuczne, które nie opadają, nie blakną i nie zmieniają swojego położenia w ozdobnej kompozycji. Liście są cały czas soczyste, a ich energetyczna zieleń ożywia wszystko dookoła.

Kwiaty

Kwiaty żywe są czasem kapryśne, niektóre nie znoszą dotyku, bo wtedy płatki brązowieją, załamują się i wyglądają jakby były pobrudzone. Nie każde też nadają się do wianka, choć bardzo byśmy tego chcieli.

Sezonowość kwiatów żywych i gatunki chronione

Myśląc o wianku ślubnym z żywych kwiatów musimy uświadomić sobie, że te nie kwitną przez cały rok. To bardzo istotne ograniczenie i niedogodność, zwłaszcza, kiedy mamy swój ulubiony gatunek.  Najlepszym przykładem są piwonie, wspaniałe, duże kwiaty, z urzekającym zapachem – dostępne tylko przez krótki czas w roku (zdarza się czasem, że kwiaciarnie sprowadzą nam dany gatunek poza sezonem w za odpowiednią cenę). Chcąc mieć te kwiaty we włosach z reguły wolimy aby były one mniejsze, delikatniejsze – tu na pomoc przychodzą nam kwiaty sztuczne i ich olbrzymi wybór główek i kolorów. W modnych ślubach góralskich pożądane są szarotki, cóż, nie zerwiemy przecież chronionych kwiatów tylko po to, aby sobie dogodzić. Ich sztuczne odpowiedniki naprawdę zrobią odpowiednie wrażenie.

Szarotka

Kwiaty żywe są ciężkie

To kolejna rzecz. Musimy sobie na początku uświadomić, że kwiaty składają się z wody w ponad 90%. Są odczuwalne w swojej masie podczas noszenia (oczywiście nie wszystkie, np. wianki z gipsówki, która zawiera mało wody są lekkie).

Wilgoć wianka z żywych kwiatów (często trzymanego przed uroczystością w misce z wodą) przechodzi na włosy, obciążając je, modyfikując fryzurę. Niestety nikt nie da nam gwarancji, że ozdoba do włosów wytrzyma całą noc, albo czy wianek komunijny będzie mógł być użyty jeszcze podczas białego tygodnia. Lekkość piankowych materiałowych, czy papierowych kwiatów sztucznych połączonych delikatnymi gałązkami lub drucikami i zabezpieczonych ultra cienką taśmą florystyczną sprawia, że ozdoby, nawet te najbogatsze i mocno zabudowane, nie przytłaczają nawet przez kilkanaście godzin zabawy weselnej, poprawin no i późniejszej sesji zdjęciowej. Subtelną strukturę bazy łatwiej jest zabezpieczyć, co również znacząco wpływa na komfort użytkowania.

Ekonomia

Teoretycznie na wesele pieniędzy się nie żałuje, ale… Jeśli spojrzymy z czysto ekonomicznej strony na wykorzystywanie sztucznych kwiatów w ozdobach ślubnych, to możemy dojść do zaskakujących wniosków. Możliwość co najmniej dwukrotnego wykorzystania ozdoby ślubnej ze sztucznych kwiatów jest wykluczona w przypadku wianków i bukietów z kwiatów żywych. Koniec zabawy weselnej to zwykle również deadline dla żywych kwiatów, a przecież najczęściej na drugi dzień są poprawiny – czy nie chciałybyśmy wyglądać dalej perfekcyjnie i kwitnąco? A za kilka tygodni czeka już sesja ślubna, często w innym kraju i klimacie, co wtedy? Przecież panna młoda powinna nadal być sobą i utrwalać swój wizerunek z dnia ślubu. Jak odtworzyć identyczny ślubny wianek z żywych kwiatów i jak podróżować z nim do miejsca realizacji sesji zdjęciowej? Warto wziąć pod uwagę szansę jednokrotnego kupna ozdób ślubnych.

Tradycja?

Jak to jest z tą tradycją ozdób ślubnych z kwiatów żywych? Cofnijmy się o dwieście lat i zapytajmy pierwszej napotkanej panny młodej o to, czy woli wianek z kwiatów naturalnych, czy piankowych? No właśnie! Jeśli nasza rozmówczyni nie jest księżną Prowansji czy cesarzową Chin, które mogły zlecić stworzenie każdego dowolnego gatunku kwiatów z papieru lub jedwabiu wyglądających jak oryginały, to wyboru po prostu nie było. Tradycja ukształtowała się w braku alternatywy. Na szczęście my żyjemy w XXI wieku i mamy więcej możliwości na upiększanie się niż nasze praprababki. Wracając do tradycji – wybierając kwiaty sztuczne mamy gotowe pamiątki, które przekażemy następnym pokoleniom i stworzymy własną, nową tradycję.

Wianek polny Ptaszarnia

Ekologia, recykling

Każda z nas, która plotła choćby najprostszy wianek ze stokrotek lub mniszka wie, że konstrukcja ozdoby jest nie do zmiany, raz zrobiony wianek musi pozostać taki do końca, nawet, jeśli coś się nam w nim nie podoba. Kwiaty sztuczne mają jedną ogromną przewagę. Zwykle główki umieszczane są na drucikach, które dają się łatwo wyginać i przemieszczać, a w sytuacjach mocnej zmiany koncepcji, główki kwiatów można wymieniać na inne kolory a nawet gatunki. Ta ogromna elastyczność i możliwość wyginania elastycznej konstrukcji wianka, grzebyka albo przeplotki sprawia, że zyskujemy szeroki wachlarz możliwości zdobienia swojej fryzury jeszcze długo po ślubie i weselu. Mamy więc w swoim arsenale dodatków i ozdób kolejną możliwość zabłyśnięcia na uroczystościach i eventach i na co dzień – zwyczajnie, na ulicy!

 

A nawet jeśli ozdoba przestanie Ci się podobać i nie masz zamiaru, tak jak pani Marcelina w każdą rocznicę ślubu wspominać cudowny dzień, przybierając ślubny wianek, możesz swoją ślubną ozdobę przekazać dalej, albo odsprzedać na rynku wtórnym kolejnej pannie młodej szykującej wesele w stylu rustykalnym. To nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne podejście do tematu.

 

Marcelina Dziubek I rocznica

Marcelina Dziubek Ptaszarnia

Pani Marcelina, na każdą rocznicę swojego ślubu fotografuje się w swoim oryginalnym wianku ślubnym z Ptaszarni i planuje przekazać go na ślub swojej córki.

Pasja do kwiatów

Jak wspomniałam na początku, zapewne gdyby nie te wszystkie przeciwności, a nawet gdyby nie połowa z nich, sama chętnie na swój ślub przybrałabym wianek z żywych kwiatów i oferowałabym takie ślubne ozdoby do włosów moim klientkom. Pragnąc jednak dostarczać ozdoby na całą Polskę i wyrobić sobie zaufanie wśród klientek, zdecydowałam się na niezwykłe wyzwanie – zapragnęłam połączyć wszystkie pozytywne wizualne aspekty, jakie dają żywe kwiaty z tym, co zapewnia wysoki komfort i opłacalność zakupu. Jeżdżę więc po Polsce od Olsztyna po Lublin w celu wyszukiwania kwiatów najwyższej jakości, przeszukuję setki stron internetowych z całego świata aby ściągnąć do mojej pracowni najbardziej autentyczne i najpiękniej wyglądające kwiaty piankowe, materiałowe i papierowe. Dzięki temu co chwilę słyszę od klientek, że wszyscy myśleli, że ich wianek jest z żywych kwiatów. To ogromna satysfakcja!

CZYTAJ OPINIE KLIENTEK

 

Cieszę się ogromnie, że mogę dostarczać wianki i inne ozdoby ślubne do włosów a także całe mnóstwo dodatków, które nie tylko trzymają się mocno i świeżo przez całą ślubną uroczystość, potem wesele, bez śladu zużycia (to zdarza się czasem i przy wiankach z żywych kwiatów, o ile mamy szczęście do roślin i prawidłowo je przechowamy; jak to zrobić piszemy w TYM ARTYKULE), ale również dokładnie te same komplety ozdób ślubnych wykorzystywane są potem przy ślubnych sesjach, a nierzadko w pięknych rocznicowych pamiątkach. Mogę z dumą stwierdzić, że moje ozdoby oszczędzają młodym parom nadmiernych wydatków pozwalają nie rezygnować z powtórzenia misternie opracowanych kreacji podczas ślubnych sesji zdjęciowych.

Jestem bardzo ciekawa Waszych doświadczeń z żywymi i sztucznymi kwiatami. Sama miałam przyjemność stworzyć naturalny wianek dla pani Anety, który wytrzymał całą weselną noc, co mnie niezmiernie ucieszyło. Ale Pani Aneta zamówiła również wianek z kwiatów sztucznych, aby, w razie czego, móc ratować sytuację. Wianek ten przydał się potem przy sesji zdjęciowej.

Aneta i Konrad

http://ptaszarnia.eu/wesele-w-stylu-rustykalnym/


Zachęcam Was również gorąco do zapisania się na grupę facebookową Ptaszarni, w której dyskutujemy o różnych sprawach związanych z wiankami i innymi ślubnymi dekoracjami i ozdobami do włosów. Będzie wspaniale, jeśli wszystkim pannom młodym, nie wyobrażającym sobie na swojej głowie kwiatów innych niż żywe, poradzimy najlepsze kwiaciarnie i florystki w ich miastach, takie, które stają na wysokości zadania i są w stanie zapewnić trwałe i wygodne wianki, grzebyki i opaski z żywych kwiatów na śluby, wesele a nawet inne okazje jak komunie.

DOŁĄCZ DO GRUPY NA FACEBOOKU

 

Tymczasem wracam do pracy nad kolekcją jesień – zima i obiecuję, że będzie sporo stylistycznych nowości i większy wybór klimatycznych toczków i fascynatorów. Pamiętajcie, że czekam na Wasze relacje i zdjęcia w ozdobach z Ptaszarni!

Magda Majsiej
Projektantka, właścicielka
Ptaszarnia

 

 

Zapoznaj się z ofertą oprawy wesel i przyjęć

 

OPINIE Z FACEBOOKA:

 • 5 star review  Chciałam serdecznie podziękować wianuszek dla córeczki na komunie prześliczny wyglądał jak z żywych kwiatów ??

  thumb Magdalena Masztalerczuk-Dyszewska
  5/27/2017

  5 star review  Zakup wianka w Ptaszarni, to najlepsza decyzja, jaką mogłam podjąć. Wianek trzymał się doskonale, był bardzo ładnie wykonany i wygodny, dodatkowo w przeciwieństwie do żywych kwiatów nie obciążał mojej głowy. Kolejną zaletą była możliwość jego wsześniejszego przymierzenia razem z welonem, a także wykorzystanie go w trakcie sesji tydzień po ślubie. Zdecydowałam się na zamówienie bukietu z żywych kwiatów i praktycznie różnica była niedostrzegalna, wianek świetnie się z nimi komponował. Polecam! <3

  thumb Marta Julia
  9/24/2017

  5 star review  Współpraca przebiegła bardzo pomyślnie. Panie biorą pod uwagę sugestie kupującego. Tworzą niesamowite rzeczy, ktore dodają uroku każdej uroczystości. Jeszcze tu wrócę... :) i wszystkim mającym wątpliwości również polecam. Pozdrawiam! <3

  thumb Paulina Grudzień-Kielbasa
  8/22/2017
 • 5 star review  Zamówiłam w Ptaszarni wianek ślubny i jestem z niego bardzo zadowolona! :) Idealnie pasował do sukni, wszyscy byli zachwyceni wykonaniem, wiele osób myślało, że to żywe kwiaty ! :) Czułam się w nim pięknie i wyjątkowo! POLECAM!

  thumb Agata Skwarcan
  7/08/2017

  5 star review  Wianki i butonierki są bardzo starannie wykonane. :)

  thumb Mariola Dąbrowska
  7/19/2017

  5 star review  Wianek ślubny, który kupiłam był na tyle skomplikowany, że powstał nowy model który był odwzorowany dokładnie tak, jak chciałam. Wszyscy byli nim zachwyceni, każdy myślał, że wykonany jest z żywych kwiatów. Bardzo dziękuje, jesteście rewelacyjni <3 <3

  thumb Anna Pięta - Gaik
  7/21/2017
 • 5 star review  Delikatny głos Pani Magdaleny utwierdził mnie w przekonaniu, że wianek będzie wymarzoną, ślubną ozdobą stworzoną zgodnie z moimi preferencjami. Ptaszarnia to pracownia artystyczna! Dziękuję!

  thumb Emilia Lisowska
  6/24/2017

  5 star review  Pani Magdalena stworzyła dla nas piękny zestaw: wianek + bukiet Panny Młodej, butonierkę Pana Młodego oraz (najważniejsze dla mnie) piękny i bezpieczny wianek dla naszej MOpsicy! Piękna kompozycja - DZIĘKUJEMY!

  thumb Anna Bosek-Dyl
  10/18/2017

  5 star review  wspaniale! pięknie! profesjonalnie! Lepiej być nie mogło ;)

  thumb Agnieszka Poks-Rabenel
  10/05/2016
 • 5 star review  Piękny wianek! Wybrałam "pierwszy brzask" i jestem zachwycona! Nadal delikatności ślubnej kreacji. Kwiaty wykonane bardzo starannie i naturalnie. Polecam :)

  thumb Marta Streng
  9/15/2016

  5 star review  Idealny wianek, bukiet i kwiatek do butonierki! Wyobrażenie w stu procentach zgodne z rzeczywistością! :)

  thumb Magdalena Nowak
  5/09/2017

  5 star review  Mój wianek był dokładnie taki, jaki sobie wyobraziłam, idealnie pasował do reszty dodatków i pięknie komponował się z butonierką Pana młodego. Hmm i to cudowne opakowanie :-)

  thumb Joanna Dziurbas
  10/03/2016
 • 5 star review  Zamawiałam u pani Magdy cały zestaw: bukiet, wianek i butonierkę. Zbyt dużo czasu zajęło mi zastanawianie się, czego tak naprawdę potrzebuję, więc zamówienie zostało wykonane w ekspresowym terminie, ale nie było zupełnie problemu z dogadaniem się - wręcz przeciwnie, kontakt przebiegł w sposób przemiły i profesjonalny. Kwiaty wyglądały jak żywe i nadały niesamowitego charakteru i sznytu całej stylizacji ślubnej. Goście byli zachwyceni, a ja czułam się wyjątkowo. :) Serdecznie polecam.

  thumb Natalia Myślak
  9/03/2017

  5 star review  Bardzo, bardzo dziękuję za przepiękny wianek, który wykorzystałam na sesję ślubną. Wianuszek zamówiłam już pół roku przed ślubem i odkąd go zobaczylam, nie mogłam się doczekać kiedy w końcu go założę :-) Z pewnością jeśli będzie okazja wrócę do Ptaszarni po kolejny wianek, bo nie ukrywam, że podobają mi się wszystkie bez wyjątku :-) Jeszcze raz bardzo dziękuję :-)

  thumb Joanna Tylenda
  7/16/2017

  5 star review  Precyzja, profesjonalizm i zaangażowanie!!! Polecam. :)

  thumb Klaudia Szymczyk
  2/17/2017
 • 5 star review  Mój wianek przepięknie się prezentował :) Wybrałam model Orange sky z małymi zmianami. Kwiaty wyglądały jak prawdziwe! :) Ozdoba pięknie współgrała z suknią i bukietem. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Dziękuję!

  thumb Klaudia Dyja
  10/21/2017

  5 star review  Wianek prześliczny!!!!! :) Wybrałam wianek Polish girl i wygląda jak z żywych kwiatów:) Super dokładne wykonanie:) Szczerze polecam:)

  thumb Ewa Szydłowska
  3/01/2017

  5 star review  Wspaniałe wianki, totalny hit wesela! � Do tego dekoracje - proste, rustykalne, ze smakiem i klasą. Doskonale podkreciły klimat przyjęcia. Pani Magda wspaniała � Bardzo dziękuję za wszystkie porady i zestaw dekoracji, było wspaniale!

  thumb Gosia Chojnacka
  8/28/2017
 • 5 star review  Cuda!

  thumb Natalia Staniszewska
  10/13/2016

  5 star review  Wianek był akcentem idealnie komponującym się z wystrojem sali, bukietem, zaprszeniami... Wyglądał dokładnie tak, jak sobie wymarzyłam Od 20 sierpnia minęły dziś cztery miesiące, a kwiatki nadal wyglądają jak żywe. ;-) Dziękuję i pozdrawiam!

  thumb Patrycja Jasińska
  12/20/2016

  5 star review  wianek na nasz sierpniowy ślub zamówiłam już w lutym, Ptaszarnia stanęła na wysokości zadania i wykonała dla mnie przepiękny wianek na podstawie podesłanych zaproszeń. Wszystko idealnie komponowało się z wizją naszego ślubu a wianek do dziś wygląda jakby wykonany był z żywych kwiatów :) ogromne podziękowania dla Ptaszarni !

  thumb Ala Juszczaq
  11/07/2016
 • 5 star review  sam wprawdzie wianków nie noszę, ale subtelne dzieła sztuki, powstałe w Ptaszarni, widzę na głowach moich klientek. Do tego sam z chęcią wykorzystuję Ich prace jako elementy stylizacji w moich sesjach. No pełna profeska :)

  thumb Artur Mulak
  2/10/2017

  5 star review  Wianek przesliczny, idealnie pasowal do jesiennego klimatu :) porzadnie zrobiony, bo nie rozlecial sie podczas rzucania na oczepinach ;) kazdy byl zaskoczony i pytal skad wzielam taki ladny wianek :)

  thumb Agnieszka Szczepańska
  11/22/2016

  5 star review  Piękne ozdoby (zamówiłam wianek, bukiet i butonierkę skomponowane na podstawie przesłanych przeze mnie inspiracji kolorystycznych) - zrobiły furorę stąd aż do Stambułu :) Jestem zachwycona, efekt końcowy przerósł moje oczekiwania, w wianku najchętniej chodziłabym codziennie. Marzenie spełnione dzięki Ptaszarni <3

  thumb Justyna Yurtseven
  9/29/2016
 • 5 star review  Wianki rewelacja ♡♡♡♡ coś pięknego . Córka na swojej komunii wyglądała przepięknie. Bardzo polecam To ozdoba na każdą okazję .... ♡♡♡

  thumb Beata Szafarewicz
  5/14/2017

  5 star review  Zdecydowanie polecam :) :*

  thumb Karolina Fiołka
  1/15/2017

  5 star review  Dziękuje Ptaszarni za mój piękny majowy wianuszek, który został dla mnie wykonany w trybie ekspresowym?. Spełniliście moje oczekiwania, wszyscy byli nim zauroczeni ?

  thumb Sylwia Pastuszak
  6/07/2017

 

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdują się w sekcji FAQ strony, a z regulaminem sklepu możecie zapoznać się TUTAJ.

 


Jeśli spodobał Ci się powyższy wpis, wpisz swój adres mail na tej stronie i zapisz się na nasz newsletter, aby być na bieżąco z relacjami, poradami i tutorialami Ptaszarni oraz jako pierwsza otrzymywać wiadomości o promocjach oraz specjalne kody rabatowe.