0
Magda Majsiej portret Ptaszarnia 0001

Wianek ślubny z żywych kwiatów. Dlaczego (prawie) takich nie robię?

Na początku wytłumaczę się z tytułu artykułu, który może sugerować, że mam coś przeciwko żywym kwiatom i ozdobom z naturalnych kwiatów. Otóż, ja kocham kwiaty! Uwielbiam ich zapach, żywotność ich kolorów, aksamit płatków, delikatność struktury, to jak przepięknie rysują się ich subtelne nerwy, gdy spojrzymy na nie pod słońce. Jestem absolutnie zakochana w kwiatach i nie wyobrażam sobie bez nich życia.

 • Kocham żywe kwiaty, jednak dla Klientek wybieram głównie komponenty z tworzyw, rośliny suszone lub preparowane.
 • Wianki ze sztucznych kwiatów są trwałe na lata. Kwiaty żywe więdną często jeszcze przed końcem wesela.
 • Wszystkie gatunki kwiatów sztucznych są dostępne przez cały rok. Kwiaty żywe występują sezonowo.
 • Kwiaty sztuczne są lekkie i wygodne. Kwiaty żywe często ciążą na włosach.
 • Możliwość wielokrotnego wykorzystania wianków z kwiatów sztucznych (np. ślub, wesele, sesja ślubna, rocznica) pozwala oszczędzać pieniądze.
 • Ozdoby ze sztucznych kwiatów można modyfikować i przerabiać.
 • Moje klientki utwierdzają mnie w przekonaniu, że wybrałam dobrze i dostarczam im w 100% wartościowe ozdoby.

Z jakiegoś jednak powodu nie zostałam typową florystką czy kwiaciarką. Wynika to z mojej drugiej pasji. Od dziecka kochałam dekorować, malować, tworzyć na papierze i w przestrzeni skomplikowane wzory i struktury. Największą radość sprawiało mi, gdy mogłam stworzyć dla kogoś coś, co uznane zostanie za piękne i potrzebne. Coś co towarzyszyć będzie moim znajomym i bliskim w różnych chwilach, na przykład unikatowy breloczek do kluczy z koralików dla mojej mamy, aby łatwiej je znajdowała w przepastnej torebce.

Dlaczego zdecydowałam się na tworzenie ozdób do włosów z syntetycznych kwiatów, wiedząc, że żywe kwiaty są dla wielu panien młodych dogmatem nie do złamania?

Kwiaty sztuczne jak żywe

Dawno minęły czasy, gdy sztuczny kwiat wyglądał jak karykatura kwiata naturalnego i bardziej straszył niż radował właściciela. Obecnie, zarówno faktura, barwa, elastyczność, a nawet zapach kwiatów trwałych mogą pod względem oddziaływania na zmysły konkurować z żywymi. Jako tworzywo do ozdób i dodatków są materiałem wdzięcznym, funkcjonując nie tylko jako imitacja kwiatów żywych, ale także dzieło samo w sobie. O ich popularności wśród konsumentów świadczą pojawiające się w różnych miejscach na świecie protesty i żądania wycofywania kwiatów sztucznych z rynku wysuwane przech hodowców kwiatów żywych. Z resztą, dość opisów, spójrz niżej. To są autentyczne zdjęcia, które zrobiłam, aby porównać kwiaty sztuczne i żywe (przysięgam, zero Photoshopa!), czy jesteś w stanie wskazać, który jest który?

Róża na górze jest naturalna, a na dole sztuczna.
Róża na dole jest naturalna, a na górze sztuczna.

Czy udało Ci się prawidłowo rozróżnić kwiaty?

Jak długo wytrzyma wianek z żywych kwiatów?

Nie ma chyba osoby, której nie przygnębia widok więdnących kwiatów. Patrząc na opadające płatki, główki chylące się ku podłodze nachodzą nas czarne myśli, nierzadko czujemy złość na kwiaciarkę, która jeszcze pięć godzin temu zapewniała o świeżości kwiatów i wróżyła im co najmniej tygodniowy żywot. Kwiaty we flakonie, w wodzie to jednak nic w porównaniu z tymi na naszej głowie czy w bukiecie ślubnym. Coraz częściej słyszę od swoich klientek, że nie chcą podejmować ryzyka, że jeszcze przed oczepinami będą wyglądały w swoim wianku jak żołnierz w leśnym kamuflażu a nie jak promieniejąca i urocza panna młoda. 

CZYTAJ: Do jakiej sukni ślubnej wianek pasuje najlepiej? Wybierz własne połączenie

Przyjrzyjmy się dokładniej, jak zachowują się poszczególne gatunki w warunkach weselnych. Kwiaty które powinny wytrzymać dobę lub dłużej w wianku to gipsówka, trawy, liście (np ruskus lub listki róży), margerytki, astry, małe gerbery. Bardzo lubiane róże są delikatne lecz, o ile wytrzymać bez wody mogą dłużej, o tyle ich płatki nie lubią dotykania i gniecenia, szczególnie widać to na tych jasnych – szybko brązowieją. Eustoma mimo swej wyjątkowej delikatności sprawdzi się w wianku, ale będzie więdnąć (wytrzyma kilka godzin, więdnie lekko się zwijając i opadając, więc główki powinny być wzmocnione drucikami, wtedy zachowa swoje pierwotne ułożenie w wianku). Duże kwiaty jak storczyki lub lilie pięknie sprawdzą się w bocznych upięciach i długo wytrzymają bez wody. Konwalie z listkami często wykorzystywane są w wiankach komunijnych, także potrafią długo zachować świeżość. Wianki, spinki i butonierki z żywych kwiatów wykonane wcześniej przed planowaną imprezą warto przechowywać w lodówce, przedłuży to ich żywotność.

Kwiaty

Nieprzewidywalność i nierówny czas trwałości to chyba dla mnie główny powód, aby wybierać doskonałe kwiaty sztuczne, które nie opadają, nie blakną i nie zmieniają swojego położenia w ozdobnej kompozycji. Liście są cały czas soczyste, a ich energetyczna zieleń ożywia wszystko dookoła.Kwiaty żywe są czasem kapryśne, niektóre nie znoszą dotyku, bo wtedy płatki brązowieją, załamują się i wyglądają jakby były pobrudzone. Nie każde też nadają się do wianka, choć bardzo byśmy tego chcieli.

 

Sezonowość kwiatów żywych i gatunki chronione

Myśląc o wianku ślubnym z żywych kwiatów musimy uświadomić sobie, że te nie kwitną przez cały rok. To bardzo istotne ograniczenie i niedogodność, zwłaszcza, kiedy mamy swój ulubiony gatunek.  Najlepszym przykładem są piwonie, wspaniałe, duże kwiaty, z urzekającym zapachem – dostępne tylko przez krótki czas w roku (zdarza się czasem, że kwiaciarnie sprowadzą nam dany gatunek poza sezonem w za odpowiednią cenę). Chcąc mieć te kwiaty we włosach z reguły wolimy aby były one mniejsze, delikatniejsze – tu na pomoc przychodzą nam kwiaty sztuczne i ich olbrzymi wybór główek i kolorów. W modnych ślubach góralskich pożądane są szarotki, cóż, nie zerwiemy przecież chronionych kwiatów tylko po to, aby sobie dogodzić. Ich sztuczne odpowiedniki naprawdę zrobią odpowiednie wrażenie.

Szarotka

 CZYTAJ: Bukiety ślubne ze sztucznych i żywych kwiatów – kilka porad

Kwiaty żywe są ciężkie

To kolejna rzecz. Musimy sobie na początku uświadomić, że kwiaty składają się z wody w ponad 90%. Są odczuwalne w swojej masie podczas noszenia (oczywiście nie wszystkie, np. wianki z gipsówki, która zawiera mało wody są lekkie). Różnica w masie wianków z żywych i sztucznych kwiatów może być nawet dziesięciokrotna na korzyść ozdób syntetycznych.

Wilgoć wianka z żywych kwiatów (często trzymanego przed uroczystością w misce z wodą) przechodzi na włosy, obciążając je, modyfikując fryzurę. Niestety nikt nie da nam gwarancji, że ozdoba do włosów wytrzyma całą noc, albo czy wianek komunijny będzie mógł być użyty jeszcze podczas białego tygodnia. Lekkość piankowych materiałowych, czy papierowych kwiatów sztucznych połączonych delikatnymi gałązkami lub drucikami i zabezpieczonych ultra cienką taśmą florystyczną sprawia, że ozdoby, nawet te najbogatsze i mocno zabudowane, nie przytłaczają nawet przez kilkanaście godzin zabawy weselnej, poprawin no i późniejszej sesji zdjęciowej. Subtelną strukturę bazy łatwiej jest zabezpieczyć, co również znacząco wpływa na komfort użytkowania.

 Najczęściej wybierane wianki ślubne w sklepie ❤️

Ekonomia

Teoretycznie na wesele pieniędzy się nie żałuje, ale… Jeśli spojrzymy z czysto ekonomicznej strony na wykorzystywanie sztucznych kwiatów w ozdobach ślubnych, to możemy dojść do zaskakujących wniosków. Możliwość co najmniej dwukrotnego wykorzystania ozdoby ślubnej ze sztucznych kwiatów jest wykluczona w przypadku wianków i bukietów z kwiatów żywych. Koniec zabawy weselnej to zwykle również deadline dla żywych kwiatów, a przecież najczęściej na drugi dzień są poprawiny – czy nie chciałybyśmy wyglądać dalej perfekcyjnie i kwitnąco? A za kilka tygodni czeka już sesja ślubna, często w innym kraju i klimacie, co wtedy? Przecież panna młoda powinna nadal być sobą i utrwalać swój wizerunek z dnia ślubu. Jak odtworzyć identyczny ślubny wianek z żywych kwiatów i jak podróżować z nim do miejsca realizacji sesji zdjęciowej? Warto wziąć pod uwagę szansę jednokrotnego kupna ozdób ślubnych.

Chcesz wiedzieć, od czego zależy cena wianka ślubnego?
Wszystko tłumaczę w TYM ARTYKULE

Tradycja?

Jak to jest z tą tradycją ozdób ślubnych z kwiatów żywych? Cofnijmy się o dwieście lat i zapytajmy pierwszej napotkanej panny młodej o to, czy woli wianek z kwiatów naturalnych, czy piankowych? No właśnie! Jeśli nasza rozmówczyni nie jest księżną Prowansji czy cesarzową Chin, które mogły zlecić stworzenie każdego dowolnego gatunku kwiatów z papieru lub jedwabiu wyglądających jak oryginały, to wyboru po prostu nie było. Tradycja ukształtowała się w braku alternatywy. Na szczęście my żyjemy w XXI wieku i mamy więcej możliwości na upiększanie się niż nasze praprababki. Wracając do tradycji – wybierając kwiaty sztuczne mamy gotowe pamiątki, które przekażemy następnym pokoleniom i stworzymy własną, nową tradycję.

Wianek polny Ptaszarnia

 CZYTAJ: Poradnik: Jak wybrać i dopasować wianek ślubny

Ekologia, recykling

Każda z nas, która plotła choćby najprostszy wianek ze stokrotek lub mniszka wie, że konstrukcja ozdoby jest nie do zmiany, raz zrobiony wianek musi pozostać taki do końca, nawet, jeśli coś się nam w nim nie podoba. Kwiaty sztuczne mają jedną ogromną przewagę. Zwykle główki umieszczane są na drucikach, które dają się łatwo wyginać i przemieszczać, a w sytuacjach mocnej zmiany koncepcji, główki kwiatów można wymieniać na inne kolory a nawet gatunki. Ta ogromna elastyczność i możliwość wyginania elastycznej konstrukcji wianka, grzebyka albo przeplotki sprawia, że zyskujemy szeroki wachlarz możliwości zdobienia swojej fryzury jeszcze długo po ślubie i weselu. Mamy więc w swoim arsenale dodatków i ozdób kolejną możliwość zabłyśnięcia na uroczystościach i eventach i na co dzień – zwyczajnie, na ulicy!

A nawet jeśli ozdoba przestanie Ci się podobać i nie masz zamiaru, tak jak pani Marcelina w każdą rocznicę ślubu wspominać cudowny dzień, przybierając ślubny wianek, możesz swoją ślubną ozdobę przekazać dalej, albo odsprzedać na rynku wtórnym kolejnej pannie młodej szykującej wesele w stylu rustykalnym. To nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne podejście do tematu.

Pani Marcelina, na każdą rocznicę swojego ślubu fotografuje się w swoim oryginalnym wianku ślubnym z Ptaszarni i planuje przekazać go na ślub swojej córki:
2015
Marcelina Dziubek I rocznica
2016
2017
Marcelina Dziubek Ptaszarnia
2018
Marcelina 2019
2019

CZYTAJ: Rustykalne, romantyczne, boho, glamour? Jakie będzie Twoje wesele? Doradzamy ozdoby ślubne.

Pasja do kwiatów

Jak wspomniałam na początku, zapewne gdyby nie te wszystkie przeciwności, a nawet gdyby nie połowa z nich, sama chętnie na swój ślub przybrałabym wianek z żywych kwiatów i oferowałabym takie ślubne ozdoby do włosów moim klientkom. Pragnąc jednak dostarczać ozdoby na całą Polskę i wyrobić sobie zaufanie wśród klientek, zdecydowałam się na niezwykłe wyzwanie – zapragnęłam połączyć wszystkie pozytywne wizualne aspekty, jakie dają żywe kwiaty z tym, co zapewnia wysoki komfort i opłacalność zakupu. Jeżdżę więc po Polsce od Olsztyna po Lublin w celu wyszukiwania kwiatów najwyższej jakości, przeszukuję setki stron internetowych z całego świata aby ściągnąć do mojej pracowni najbardziej autentyczne i najpiękniej wyglądające kwiaty piankowe, materiałowe i papierowe. Dzięki temu co chwilę słyszę od klientek, że wszyscy myśleli, że ich wianek jest z żywych kwiatów. To ogromna satysfakcja!

CZYTAJ OPINIE KLIENTEK

Cieszę się ogromnie, że mogę dostarczać wianki i inne ozdoby ślubne do włosów a także całe mnóstwo dodatków, które nie tylko trzymają się mocno i świeżo przez całą ślubną uroczystość, potem wesele, bez śladu zużycia (to zdarza się czasem i przy wiankach z żywych kwiatów, o ile mamy szczęście do roślin i prawidłowo je przechowamy; jak to zrobić piszemy w TYM ARTYKULE), ale również dokładnie te same komplety ozdób ślubnych wykorzystywane są potem przy ślubnych sesjach, a nierzadko w pięknych rocznicowych pamiątkach. Mogę z dumą stwierdzić, że moje ozdoby oszczędzają młodym parom nadmiernych wydatków pozwalają nie rezygnować z powtórzenia misternie opracowanych kreacji podczas ślubnych sesji zdjęciowych.

Jestem bardzo ciekawa Waszych doświadczeń z żywymi i sztucznymi kwiatami. Sama miałam przyjemność stworzyć naturalny wianek dla pani Anety, który wytrzymał całą weselną noc, co mnie niezmiernie ucieszyło. Ale Pani Aneta zamówiła również wianek z kwiatów sztucznych, aby, w razie czego, móc ratować sytuację. Wianek ten przydał się potem przy sesji zdjęciowej.

Aneta i Konrad
http://ptaszarnia.eu/wesele-w-stylu-rustykalnym/

Na koniec jestem Wam winna jeszcze wyjaśnienie słówka „prawie” w tytule artykułu. Otóż zdarza mi się, zwykle na specjalne życzenie Klientek wykonywać wianki z żywych kwiatów, na dzień przed ślubem i weselem. Przykład takiej mieszanej realizacji opisuję bardzo szczegółowo w artykule Krok po kroku: Jak zrobić wesele w stylu rustykalnym, który opowiada bardzo szczegółowo o jednej z naszych kompleksowych realizacji ozdób Państwa Młodych i oprawy ich wesela.

Tymczasem wracam do pracy i obiecuję, że będzie sporo stylistycznych nowości i większy wybór klimatycznych toczków i fascynatorów. Pamiętajcie, że czekam na Wasze relacje i zdjęcia w ozdobach z Ptaszarni!

Magda Majsiej
Projektantka, właścicielka
Ptaszarnia

Zapoznaj się z ofertą oprawy wesel i przyjęć

OPINIE Z FACEBOOKA:

 • Zamówiłam w Ptaszarni wianek ślubny i jestem z niego bardzo zadowolona! :) Idealnie pasował do sukni, wszyscy byli zachwyceni wykonaniem, wiele osób myślało, że to żywe kwiaty ! :) Czułam się w nim pięknie i wyjątkowo! POLECAM!

  Agata Skwarcan Avatar Agata Skwarcan
  8 lipca 2017

  Wianek jest cudownie wykonany co do detala, a większość gości myślała, że kwiaty są prawdziwe ;) Druciki nie uwierały w głowę, wirowałam na parkiecie w tańcu a on trzymał się na swoim miejscu. Polecam przyszłym pannom młodym w moim otoczeniu. Dzięki wam wyglądałam przepięknie w tym ważnym dniu, bo jednak sama suknie nie robiła takiego wrażenia - dopiero "cały look" wraz z dodatkiem ;)

  Joanna Doroszewska Avatar Joanna Doroszewska
  22 sierpnia 2017

  Piękny wianek! Wybrałam "pierwszy brzask" i jestem zachwycona! Nadal delikatności ślubnej kreacji. Kwiaty wykonane bardzo starannie i naturalnie. Polecam :)

  Marta Streng Avatar Marta Streng
  15 września 2016
 • Wianki i butonierki są bardzo starannie wykonane. :)

  Mariola Dąbrowska Avatar Mariola Dąbrowska
  19 lipca 2017

  Wianki rewelacja ♡♡♡♡ coś pięknego . Córka na swojej komunii wyglądała przepięknie. Bardzo polecam To ozdoba na każdą okazję .... ♡♡♡

  Beata Szafarewicz Avatar Beata Szafarewicz
  14 maja 2017

  Idealny wianek, bukiet i kwiatek do butonierki! Wyobrażenie w stu procentach zgodne z rzeczywistością! :)

  Magdalena Nowak Avatar Magdalena Nowak
  9 maja 2017
 • Ptaszarnia dekorowała naszą salę weselną oraz przygotowała bukiet ślubny. Nasze oczekiwania zostały w 100% spełnione, zachwyceni byliśmy nie tylko my, ale również nasi goście. Dziękujemy za uczynienie tego dnia jeszcze piękniejszym!

  Magda Kargol-Szwedo Avatar Magda Kargol-Szwedo
  8 czerwca 2017

  wspaniale! pięknie! profesjonalnie! Lepiej być nie mogło ;)

  Agnieszka Poks-Rabenel Avatar Agnieszka Poks-Rabenel
  5 października 2016

  Idalnie ???

  Sylwia Swatek Avatar Sylwia Swatek
  10 sierpnia 2017
 • wianek na nasz sierpniowy ślub zamówiłam już w lutym, Ptaszarnia stanęła na wysokości zadania i wykonała dla mnie przepiękny wianek na podstawie podesłanych zaproszeń. Wszystko idealnie komponowało się z wizją naszego ślubu a wianek do dziś wygląda jakby wykonany był z żywych kwiatów :) ogromne podziękowania dla Ptaszarni !

  Ala Juszczaq Avatar Ala Juszczaq
  7 listopada 2016

  Piękne ozdoby (zamówiłam wianek, bukiet i butonierkę skomponowane na podstawie przesłanych przeze mnie inspiracji kolorystycznych) - zrobiły furorę stąd aż do Stambułu :) Jestem zachwycona, efekt końcowy przerósł moje oczekiwania, w wianku najchętniej chodziłabym codziennie. Marzenie spełnione dzięki Ptaszarni <3

  Justyna Yurtseven Avatar Justyna Yurtseven
  29 września 2016

  Rewelacja! Cudne ozdoby, przepiękne wianki i bardzo dobry kontakt :) Polecam!

  Joanna Łukaszewska Avatar Joanna Łukaszewska
  20 października 2016
 • Bardzo, bardzo dziękuję za przepiękny wianek, który wykorzystałam na sesję ślubną. Wianuszek zamówiłam już pół roku przed ślubem i odkąd go zobaczylam, nie mogłam się doczekać kiedy w końcu go założę :-) Z pewnością jeśli będzie okazja wrócę do Ptaszarni po kolejny wianek, bo nie ukrywam, że podobają mi się wszystkie bez wyjątku :-) Jeszcze raz bardzo dziękuję :-)

  Joanna Tylenda Avatar Joanna Tylenda
  16 lipca 2017

  Wianek przesliczny, idealnie pasowal do jesiennego klimatu :) porzadnie zrobiony, bo nie rozlecial sie podczas rzucania na oczepinach ;) kazdy byl zaskoczony i pytal skad wzielam taki ladny wianek :)

  Agnieszka Szczepańska Avatar Agnieszka Szczepańska
  22 listopada 2016

  Serdecznie polecam każdej przyszłej Pannie Młodej, która chce wyglądać oryginalnie dziewczęco a przede wszystkim wyjątkowo!! dziękuje za cudeńko, które od Was otrzymałam !!

  Ania Roczniak Avatar Ania Roczniak
  6 lipca 2017
 • Chciałam serdecznie podziękować wianuszek dla córeczki na komunie prześliczny wyglądał jak z żywych kwiatów ??

  Magdalena Masztalerczuk-Dyszewska Avatar Magdalena Masztalerczuk-Dyszewska
  27 maja 2017

  Pani Magdalena stworzyła dla nas piękny zestaw: wianek + bukiet Panny Młodej, butonierkę Pana Młodego oraz (najważniejsze dla mnie) piękny i bezpieczny wianek dla naszej MOpsicy! Piękna kompozycja - DZIĘKUJEMY!

  Anna Bosek-Dyl Avatar Anna Bosek-Dyl
  18 października 2017

  Precyzja, profesjonalizm i zaangażowanie!!! Polecam. :)

  Klaudia Szymczyk Avatar Klaudia Szymczyk
  17 lutego 2017
 • Mój wianek był dokładnie taki, jaki sobie wyobraziłam, idealnie pasował do reszty dodatków i pięknie komponował się z butonierką Pana młodego. Hmm i to cudowne opakowanie :-)

  Joanna Dziurbas Avatar Joanna Dziurbas
  3 października 2016

  Wianek prześliczny!!!!! :) Wybrałam wianek Polish girl i wygląda jak z żywych kwiatów:) Super dokładne wykonanie:) Szczerze polecam:)

  Ewa Szydłowska Avatar Ewa Szydłowska
  1 marca 2017

  Serdecznie dziękuję za przepiękny wianek, wszyscy goście byli nim pozytywnie zaskoczeni myśląc ze jest z żywych kwiatów. Wianuszek bardzi trwały i lekki przetanczylam w nim całą noc. Serdecznie polecam�

  Małgorzata Kopczyńska Tu-o Avatar Małgorzata Kopczyńska Tu-o
  11 października 2017
 • Wianek ślubny, który kupiłam był na tyle skomplikowany, że powstał nowy model który był odwzorowany dokładnie tak, jak chciałam. Wszyscy byli nim zachwyceni, każdy myślał, że wykonany jest z żywych kwiatów. Bardzo dziękuje, jesteście rewelacyjni <3 <3

  Anna Pięta - Gaik Avatar Anna Pięta - Gaik
  21 lipca 2017

  Wianek był akcentem idealnie komponującym się z wystrojem sali, bukietem, zaprszeniami... Wyglądał dokładnie tak, jak sobie wymarzyłam Od 20 sierpnia minęły dziś cztery miesiące, a kwiatki nadal wyglądają jak żywe. ;-) Dziękuję i pozdrawiam!

  Patrycja Jasińska Avatar Patrycja Jasińska
  20 grudnia 2016

  Delikatny głos Pani Magdaleny utwierdził mnie w przekonaniu, że wianek będzie wymarzoną, ślubną ozdobą stworzoną zgodnie z moimi preferencjami. Ptaszarnia to pracownia artystyczna! Dziękuję!

  Emilia Lisowska Avatar Emilia Lisowska
  24 czerwca 2017
 • Cuda!

  Natalia Staniszewska Avatar Natalia Staniszewska
  13 października 2016

  Współpraca przebiegła bardzo pomyślnie. Panie biorą pod uwagę sugestie kupującego. Tworzą niesamowite rzeczy, ktore dodają uroku każdej uroczystości. Jeszcze tu wrócę... :) i wszystkim mającym wątpliwości również polecam. Pozdrawiam! <3

  Paulina Grudzień-Kielbasa Avatar Paulina Grudzień-Kielbasa
  22 sierpnia 2017

  sam wprawdzie wianków nie noszę, ale subtelne dzieła sztuki, powstałe w Ptaszarni, widzę na głowach moich klientek. Do tego sam z chęcią wykorzystuję Ich prace jako elementy stylizacji w moich sesjach. No pełna profeska :)

  Artur Mulak Avatar Artur Mulak
  10 lutego 2017

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdują się w sekcji FAQ strony, a z regulaminem sklepu możecie zapoznać się TUTAJ.


Jeśli spodobał Ci się powyższy wpis, wpisz swój adres mail na tej stronie i zapisz się na nasz newsletter, aby być na bieżąco z relacjami, poradami i tutorialami Ptaszarni oraz jako pierwsza otrzymywać wiadomości o promocjach oraz specjalne kody rabatowe.