0
Wianek adwentowy Ptaszarnia tutorial

Jak zrobić wieniec adwentowy – tutorial DIY

Czy Wy też tak macie, że w okresie świątecznym, gdy spada na Was grad obowiązków związanych z końcem roku, udaje Wam się zrobić dużo więcej, niż w zwykłym czasie? U mnie grudzień jest zwykle pracowity i twórczy, ale zawsze znajdę czas na praktyczne handmade. Moje Święta opływają więc zwykle w ręcznie wykonane wieńce na drzwi i stroiki, ozdobne bombki na choinkę, czy filcowane kule świąteczne. Jeśli więc zdążyłyście już wejść na wyższe obroty i zamieniłyście się w zapracowane, zabiegane matki, żony, dziewczyny i panny, zachęcam do stworzenia samodzielnie własnego adwentowego wieńca.

Wianki adwentowe – tradycja z dobrego serca

Tradycja wianków adwentowych wywodzi się z Niemiec, zapoczątkował ją pastor Johann Heinrich Wichern, chcąc zrobić przyjemność swoim podopiecznym w domu dla sierot. Aby ozdobić pomieszczenie w okresie adwentowym i dodatkowo zobrazować symbolikę oczekiwania na Boże Narodzenie, uwił on z iglastych gałązek wianek, a następnie umieścił w nim świece. Zwyczaj ten rozpowszechniał się stopniowo także na inne kościoły, a do Polski przybył wraz z niemieckimi katolikami z początkiem XX wieku.

Wianki adwentowe wpisują się oczywiście w szerszy zwyczaj dekorowania domostw w okresach świątecznych, znanych i praktykowanych od setek lat. To, co łączy więc wieńce na drzwi, stroiki na stoły, czy podwieszane kompozycje oraz wianki adwentowe to przede wszystkim okrągła forma (nieskończoność i doskonałość), przeważnie iglasta baza oraz dodatki dekoracyjne, które najlepiej pokazują zarówno gust twórcy, rodzaj tradycji, czy nawet konkretną symbolikę.

Nie jestem osobą dogmatyczną, jeśli chodzi o ozdoby, czy dekoracje i uwielbiam kombinować, eksperymentować z formą oraz materiałem, ale jestem również silnie przywiązana do tradycji Bożego Narodzenia, dlatego pokażę Wam krok po kroku jak stworzyć klasyczny wianek adwentowy z komponentów, które łatwo znajdziecie w swoim otoczeniu.

Ile kosztuje wianek adwentowy?

W sklepach gotowe wianki adwentowe sprzedawane są w cenach od 20 do 200 zł. Oczywiście produkty z dolnej granicy cenowej nie mają szans zadowolić gustu osób mających choć trochę dobrego smaku i szacunku dla tradycji. Są to produkty raczej nadające się do komercyjnych dekoracji na witrynach, czy eventach. Osobiście uważam, że granica 100 zł to jest minimum tego, ile powinniśmy wydać, by w naszym domu pojawił się przyzwoity adwentowy wieniec, a nie jakiś toksyczny wyrób wiankopodobny. Jeśli jednak macie lepsze pomysły na wydanie 100-200 zł, to skorzystajcie z mojej propozycji, na którą przeznaczycie ok 15zł (korzystając z darmowych naturalnych dodatków, które z powodzeniem zbierzecie podczas spaceru) z efektem wartym dziesięć razy tyle.

Zanim przejdziemy do tutorialu, zapraszam Was jeszcze (w wolnej chwili) na mojego TikToka, gdzie pokazuję, jak zrobić wieniec adwentowy przy użyciu bardziej profesjonalnych komponentów, które trzeba specjalnie nabyć.

Więcej tutoriali:

DIY – wypróbowany lek na stres i samotność

Dodam jeszcze, że samodzielnie wykonywane ozdoby świąteczne, to tradycja, która z roku na rok coraz bardziej zanika w mainstreamie, ale zyskuje w swojej niszy coraz więcej zwolenników. Są to najczęściej osoby, które odrzucają marketowe podejście do Świąt i poprzez samodzielną pracę nie tylko poszukują oryginalności, ale również skupienia na pracy. Doświadczenie DIY połączone z bardzo konkretnym – symbolicznym i praktycznym celem, jakim jest tworzenie rzeczy potrzebnych w świątecznym „arsenale”, to czas medytacyjny i relaksacyjny, a jeśli w tworzenie ozdób zaangażuje się więcej osób, owocuje to formowaniem wspólnoty – rodzinnej czy towarzyskiej, a i z pewnością tam wysoko, Ktoś na ten widok uśmiecha się do nas.

Jak zrobić wianek adwentowy – krok po kroku tutorial Ptaszarni

UWAGA: Jeśli chcesz zobaczyć skrót pracy nad wiankiem, obejrzyj poniższe video. Jeśli chcesz zapoznać się z opisem krok po kroku oraz dowiedzieć się, skąd wziąć składniki – pełen tutorial znajdziesz pod materiałem video.

Zanim przystąpisz do pracy nad wieńcem zgromadź potrzebne materiały. Spacer po lesie, parku czy przydomowym ogródku na pewno zainspiruje Cię do koncepcji tegorocznej ozdoby. Warto wziąć ze sobą obcęgi (szczypce tnące, sekator lub inne narzędzie do przecinania drutu), reklamówkę, rękawiczki. Gałązki z drzew iglastych obcinamy powyżej kolan, aby uniknąć przykrego zapachu oznakowania terenu przez władającą danym podwórkiem zwierzyną. Zbieramy gałązki miękkie, odrosty roczne. Przynosimy: szyszki, żołędzie (możecie użyć też orzechów włoskich lub laskowych), mech, drobne ciekawe gałązki (np. omszałe), owoce głogu, jarzębinę czy inne, które uznacie za ciekawe. W adwentowym wieńcu (ale i stroiku na świąteczny stół) możesz użyć też prawdziwych owoców jak: mandarynki czy małe jabłuszka.

Przeszukaj też domowe zapasy ozdób choinkowych, może uda się wykorzystać bombki, dzwoneczki, kokardki, łańcuchy, girlandy. Wieniec można też ozdobić laskami cukrowymi, pierniczkami, czekoladkami… słowem, co wyobraźnia i budżet domowy podpowie.

Lista potrzebnych składników i narzędzi

 1. Szczypce tnące
 2. Drut
 3. Pistolet do kleju na gorąco
 4. Dodatki naturalne: gałązki, szyszki, żołędzie, plastry cynamonu
 5. Szklane bombki (5sztuk)
 6. Girlanda z perełkami
 7. Świeczki
 8. Słoiczki po jogurtach z Biedronki
 9. Wstążeczka
 10. Brokat
 11. Farba w spray’u

Etap pierwszy

Przygotuj bazę z drutu. Można wykorzystać drut wyrobowy kupowany na kilogramy, jeśli planujesz w przyszłości inne prace kreatywne (1kg drutu firmy Oasis to ok 14zł), można kupić miękki drut w owijce papierowej (duża szpula 36zł). Można kupić też drut na kołku (ok 2-3zł). Baza ma być kołem, układamy i owijami kilka warstw drutu, by była sztywna i utrzymała całą ozdobę.

Przygotowanie gałązek to obcięcie tych części, których użyjemy. Powinny być miękkie i dość krótkie. Mocujemy je drutem dookoła podstawy. Możesz brać po kilka gałązek na raz i mocno owinąć drutem poszczególne „bukieciki”. Ostatecznie ma powstać wieniec dość gęsty i ładnie prezentujący się na stole.

Zanim przymocujesz ozdoby do wianka warto je wcześniej na próbę poukładać, ocenić ile i czego będziesz potrzebować. Szyszki zawczasu możesz pomalować, a na mokrą farbę posypać brokat – dobrze przylgnie.

Jeśli spodoba Ci się efekt pracy nad Twoim wiankiem adwentowym, nie musisz poprzestawać na jednym. Zrób ich więcej i daj w prezencie swoim bliskim, wraz z życzeniami, aby na kolejny rok sami spróbowali zrobić swoją własną ozdobę.

ŻYCZĘ WAM, CUDOWNEGO ŚLUBU I PIĘKNYCH WSPOMNIEŃ!

Magda Majsiej
Projektantka, właścicielka
Ptaszarnia

Zapoznaj się z ofertą kolekcją jesiennych ozdób

Ozdoby świąteczne handmade

 • Ptaszarnia: Cześć, jestem Ptaszarnia zaklęta w bota, w czym mogę Ci pomóc?

Ptaszarnia odpowiada ...