Wy pytacie, ja odpowiadam:) Przeprowadzam dziennie średnio kilka rozmów, podczas których przewija się jedno pytanie: czy ozdoba upatrzona w sklepie, lub pochodząca z inspiracji będzie Wam pasować. Dlatego postanowiłam napisać poradnik w pigułce, dzięki któremu szybciej zrozumiecie swoje potrzeby, a następnie wybierzecie i dopasujecie ozdoby ślubne do włosów.
Poszukiwanie ozdób do włosów i dodatków ślubnych należy zacząć od wyboru stylu całej imprezy. Wśród najmodniejszych stylistyk, w jakich organizuje się przyjęcia ślubne można wyróżnić styl rustykalny / boho, romantyczny oraz glamour. Doborowi ozdób i dodatków w ramach tych estetyk poświęciliśmy specjalny artykuł. Gdy już zdecydujemy się na konkretną stylistykę, stajemy przed wyborem tysięcy kombinacji kolorów, kwiatów, dodatków. Jak się w tym wszystkim połapać?
Jest w czym wybierać
W pracowni wykonujemy różne rodzaje wianków i ozdób do włosów, oto najpopularniejsze z nich:
Wianek pełny gęsto zabudowany
To model, który w swoim składzie może mieć wiele rodzajów kwiatów o różnych wielkościach, jego cechą główną jest zwarta zabudowa, kwiaty przeplatają się między sobą, nie tworzą równego rzędu, a czasem 3 rzędy nierównomiernie rozłożone. Ten sposób plecenia pozwala na zachowanie efektu naturalności, dzikości, ale zarazem ładnej zwartości kompozycji.
Wianek asymetryczny
To taki model, który może mieć np. jeden bok rozbudowany, nieco większy, może mieć boki gałązkowe lub lekko zabudowane. Punktem odniesienia jest asymetria zabudowy przy twarzy, dzięki której podkreśla się walory urody lub maskuje niedoskonałości.
Półwianek
To ozdoba wielkością przypominająca opaskę. Zabudowa kwiatowa półwianka sięga linii uszu, a mocowanie może mieć różne formy: na wstążeczkę, na wsuwki czy spinki. Pówianek można zakładać jak opaskę, z góry głowy lub jak wianek, wiążąc go później od boków ku tyłowi wstążką, można także podkreślić nim tył głowy, np koka.
Opaska
To ozdoba zabudowana na stelażu metalowym o rozmiarze uniwersalnym, dopasowującym się do kształtu głowy. Możemy na niej komponować kwiaty i dodatki tak jak w wiankach, ale pamiętać musimy aby opaski nie przeciążyć.
Korona
Bogata kompozycja podkreślająca upięcia włosów z tyłu głowy lub też sama stanowiąca coś w rodzaju kwietnej fryzury, opadającej do linii karku.
Od czego najlepiej zacząć?
Z doświadczenia wiemy, że warto dobierać kwiaty we włosy zgodnie z osobistymi preferencjami, a nie pod dekoracje, na przykład takie, które pojawią się na sali, kwiaty do kościoła czy innego typu rośliny, pamiętajmy że sala to jedno, a stylizacja panny młodej to drugie. Bierzmy więc pod uwagę motyw kolorystyczny, ale nie będzie on stanowił podstawy doboru kwiatów we włosach. Z naszego doświadczenia bukiet także może różnić się od wianka, nie musi wyglądać identycznie, nie musi mieć takiego samego składu kwiatów! Może być podobny, może nawiązywać kolorystyką, ale nie musi :) to troszkę tak jak buty i torebka – mają się dopełniać, nie muszą być identyczne.
Wianek powinien odpowiadać kolorystycznie twarzy, pasować do koloru oczu, jej kształtu, wysokości czoła, powinien także zawierać kolory z palety, odpowiadającej naszemu typowi urody. Dzięki temu unikniemy niedopasowania czy też efektu sztuczności.
Wymyśl sobie wianek sama!
Jeśli masz jasne oczekiwania i chcesz wianek stworzony od podstaw, skorzystaj z Konfiguratora i prześlij nam swoje preferencje – zaproponujemy Ci Twoją wymarzoną ozdobę do włosów.
Typy urody – cztery pory roku
Wiosna
Ciepły typ urody. Cera: o ciepłym odcieniu, brzoskwiniowa, równomierna bez przebarwień i problemów skórnych, świetnie się opala, czasem także piegowata, a piegi są złociste, karnacja delikatna, stonowana. Oczy: stonowane, niebieskie, zielone, piwne, z charakterystyczną obręczą wokół tęczówki. Włosy: jasne, blond, złociste, kasztanowe, czasem wpadające w rudy. Kolory: jasne kremy, beże, łososiowy, turkusowy, żółty, groszkowa zieleń.
Lato
Chłodny typ urody. Cera: jasna, mleczna, szara. Oczy: mogą być w każdym kolorze, ale z efektem rozjaśnienia i przyszarzenia. Włosy: jasne, blond, szare, mysie. Kolory: pastelowe, spłowiałe, szare, pudrowe róże, błękity, burgund. Szeroka paleta kolorystyczna ale zawsze z domieszką szarości. Jeśli czerwień to ta w odcieniu malinowym, niezbyt wyrazistym. Najciemniejsze odcienie to grafit i granat, bez czerni.
Jesień
Ciepły typ urody. Cera: od jasnej i porcelanowej, przez brzoskwiniową i oliwkową, charakterystyczne piegi pokrywające nie tylko twarz, ale także ciało, cera wrażliwa, delikatna. Oczy: zielone, brązowe, z kolorowymi plamkami na tęczówkach. Włosy: z charakterystycznym rudym akcentem, ciepłe odcienie od jaśniejszych bo ciemne brązy i rudości. Kolory: złotej jesieni, ciepłe odcienie brązu, ecru, wrzos, ceglany, złoty, ten typ urody powinien unikać błękitów i srebra, wszelkich chłodnych odcieni.
Zima
Chłodny typ urody, w dwóch typach: latynoskim oraz “królewna śnieżka”. Cera: może być oliwkowa (latynoska) lub porcelanowobiała, z rumieńcami (typ “królewna śnieżka”). Oczy: z wyraźnie kontrastowym białkiem oczu. Włosy: bardzo ciemne, czarne, czasem wpadające w granat. Kolory: przede wszystkim czarny, to kolor zimy, głęboka czerwień, biel, stalowy, szary, zieleń, fuksja.
Kolor oczu
Możemy podkreślić oczy nie tylko makijażem, ale także umieszczeniem wybranej barwy w wianku. Dopasowanie do oczu może więc oznaczać, że albo odzwierciedlimy kolor oczu w ozdobie, albo podkreślimy je pasującym odcieniem kontrastowym, na przykład oczy zielone pięknie będą wyglądać wśród fioletów, odcieni miodowych i złotych, oczy niebieskie nabiorą blasku przy szarościach, pudrowych różach i zieleniach, oczy piwne zaznaczą się głęboko pośród naturalnego beżu, kremu czy mocnych odcieni fuksji.
Wysokość czoła
Ta cecha fizjonomii to wskazówka nie tylko do wyboru wielkości kwiatów, ale także sposobu nakładania wianka. Przy wysokim czole, wianek można opuścić nieco na czoło i zabudować go większymi kwiatami (po prostu mamy na to miejsce). Przy czole niskim wysoka zabudowa wystawałaby nieco poza linię czoła. Wcale nie musi to oznaczać, że wianek nas przytłoczy ale warto wziąć pod uwagę wysokość czoła, także ze względu na komfort noszenia ozdoby.
- Jak dobrać wianek komunijny
- Butonierka pana młodego – jak nosić ozdobę do garnituru ślubnego
- Ile kosztuje wianek ślubny?
- Jakie dodatki na jesienny ślub? Wesele w październiku i listopadzie.
Kształt twarzy
Twarz owalna
To na tyle uniwersalny kształt, że można sobie pozwolić na każdy typ wianka, oczywiście przy wyborze konkretnego modelu biorąc pod uwagę swój wzrost i rodzaj stroju (o czym poniżej).
Twarz okrągła lub kwadratowa
Do takiej twarzy będą pasować wianki asymetryczne, także z większymi kwiatami, jeśli tylko wzrost i wysokość czoła na to pozwala. Im wyższe czoło i wyższy wzrost, tym większe kwiaty mogą znaleźć się w ozdobie.
Twarz prostokątna lub trójkątna
Przy wysokim czole, wybierajmy kompozycję pełną, gęsto zabudowaną, lub asymetryczną. Przy niskim czole, dobrze jest mieć mniejsze kwiaty z przodu, aby nie powiększyły nam optycznie twarzy. Sprawdzą się tu także grzebyki, gałązki i półwianki.
Częstym pytaniem, jakie pojawia się w ramach konsultacji jest kwestia obwodu wianka. Zamawiając wianek dla siebie mierzmy głowę dokładnie w ten sposób, w jaki będziemy chcieli założyć wianek, dzięki temu rozmiar ozdoby będzie idealnie dopasowany.
Wzrost i figura
Poza samą twarzą i jej kształtem, warto jeszcze spojrzeć na swoją figurę i wzrost, ważne abyśmy były wobec siebie uczciwe.
Wzrost wysoki (powyżej 170 cm)
Szukajmy ozdób z kwiatów średnich i dużych, unikajmy malutkich drobnych kompozycji, ponieważ nie będą widoczne, mogą także wywołać efekt wianka dziecięcego.
Wzrost średni (do 170 cm)
Dobierajmy wianki z kwiatów małych, średnich, czasem także większych, ale w umiejętny sposób wplecionych do wianka, raczej odradzam bardzo duże kwiaty na przodzie wianka.
Wzrost niski (do 163 cm)
Sugeruję kompozycje z drobnymi elementami, kwiaty średnie, jeśli miałyby pojawić się duże, to tylko w detalu, np. jako spinka czy grzebyk na tył głowy.
Strój
Aby dobrze dobrać wianek do sukni czy kostiumu warto się z nami skonsultować, jest tak wiele opcji, że najlepiej jest je omówić już na konkretnym przykładzie. W tym celu wyślij nam swoją suknię i opisz oczekiwania, a my postaramy się doradzić najlepiej jak umiemy. Jeśli chodzi o prosty podział na suknie ślubne możemy je podzielić następująco:
Suknie z dodatkiem koloru na spódnicy lub gorsecie
Warto wtedy uwzględnić dany kolor w wianku, stworzymy dzięki temu ładną całość. Trudny do odtworzenia jest odcień śnieżnej bieli – taki kolor w naturze nie występuje, a w kwiatach sztucznych nie wygląda korzystnie i za bardzo rzuca się w oczy, przez co unika się go przy tworzeniu ozdób do włosów. Jeśli twoja suknia jest czysto biała lepszym rozwiązaniem zamiast szukać wytrawionej bieli kwiatów będzie postawienie na inną gamę, róże, zielenie czy błękity.
Suknie zwiewne, proste, boho
To wprost wymarzone kreacje do wianków, boho = kwiaty. Tiule, koronki, delikatne tkaniny świetnie współgrają z ozdobami na głowie, możemy dzięki nim pobawić się w kreowaniu nowych ozdób, dopasowywać dowolnie do swoich preferencji i nie martwić się, że przesadzimy z ilością kwiatów. W boho pięknie będą wyglądać bogate kompozycje kwiatowe, ale także te skromne i delikatne. Styl boho daje możliwość podkreślenia kwiatami prostoty i faktury materiału sukni.
Suknie strojne, z bogato zdobionym gorsetem
Rozważnie dobierajmy dodatki, nie zawsze mogą tu pasować pełne wianki, czasem bardzo drobne, lub kwiaty tylko na tył głowy. Co ważne – zdobiony gorset wcale nie oznacza eliminacji kwiatów, trzeba tylko dobrze przemyśleć, w którym miejscu będą najlepiej pasowały. Czasem przy zdobionych gorsetach możemy zdecydować się na ozdobę typowo biżuteryjną, na przykład opaskę z perełkami lub wianek wzbogacony kryształkami.
Na koniec kilka uwag ogólnych: wianek ślubny to oczywiście nie jedyne rozwiązanie i na samym początku naszych poszukiwań powinnyśmy upewnić się, czy nie lepiej będzie pasować nam grzebyk lub fascynator. Grzebyk to super rozwiązanie przy bardzo strojnych gorsetach, a także zwartych upięciach, ładnie podkreśla fryzurę, (ale może kolidować z welonem). Fascynator to ozdoba bardzo ciekawa w swojej kompozycji, przypomina opaskę, ale jest bardziej rozbudowana w górę, dużo łatwiej dopasować do niego welon czy woal. Jeśli ciekawi Cię, ile kosztuje wianek ślubny i od czego ta cena zależy, zachęcam do przeczytania tego artykułu.
-
Grzebyk z bzu i kaliny89,00 zł
-
Grzebyk w bieli i zieleni139,00 zł
-
Grzebyk pocałunek102,00 zł
-
Grzebyk Erato89,00 zł
ŻYCZĘ WAM, CUDOWNEGO ŚLUBU I PIĘKNYCH WSPOMNIEŃ!
Magda Majsiej
Projektantka, właścicielka
Ptaszarnia
OPINIE Z FACEBOOKA:
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdują się w sekcji FAQ strony, a z regulaminem sklepu możecie zapoznać się TUTAJ.