Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejsze urodziny w roku! Łączą pokolenia, to czas rodzinny, czas na radość, czas na śpiew pięknych kolęd i pastorałek, czas dzielenia się swoim sercem z innymi, otwarcia na potrzebujących, poświęcenia i zarazem satysfakcji. To czas modlitwy i spełniania życzeń najbliższych. Przygotowania do Świąt można rozpocząć wcześniej, co ułatwi organizację i zaplanowanie wszystkiego oraz rozłoży nasze siły, aby był to grudzień radosny a nie stresujący.
I tydzień grudnia
- Pieczenie pierniczków (polecam także wersję na syropie klonowym!). Można też wykonać domki z piernika! (WZÓR: Patrz pin poniżej).
- Można zagnieść ciasto na piernik staropolski długo dojrzewający PRZEPIS>
- Na spokojnie można także zrobić pierogi z kapustą i grzybami, które potem mrozimy (warto ulepić ich więcej, ponieważ smak na nie mamy także w pozostałe dni świąt, a zazwyczaj ich brakuje).
Polecam sprawdzony przepis na ciasto:
– pół kg mąki typu 450 lub poznańskiej,
– łyżeczka soli,
– szklanka ciepłego mleka pół na pół z wodą,
– można dodać jajko, ale niekoniecznie.
Ciasto jest gładkie, ładnie się rozwałkowuje, nie rwie się przy nakładaniu farszu, dobrze się gotuje (do wrzątku wrzucamy pierogi partiami, wrzątek osolony i z odrobiną oleju).
- To czas aby przemyśleć prezenty, zarówno te kupowane jak i robione własnoręcznie, warto zastanowić się nad nimi wcześniej, aby sprawić największą radość obdarowanym, a także nie martwić się, że nie dojdą na czas.
- Jeśli wiecie już gdzie i w jakim gronie spędzacie Święta, warto przygotowywać menu na konkretną liczbę gości.
II tydzień grudnia
- Wysyłamy życzenia świąteczne. Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam kartki otrzymywane tradycyjnie pocztą, to przyjemność móc wypisać własnoręcznie życzenia, dołączyć kawałeczek opłatka, a dla tych, z którymi się nie zobaczymy dołączyć do życzeń upominek.
- Dekoracje świąteczne. Warto je teraz przemyśleć, czy będziemy wieszać wieniec na drzwi, stawiać szopkę pod choinką, czy dekorujemy okna, czym ozdobimy choinkę, czy robimy sami bombki, np. filcując (czas dla wprawnej ręki to ok 40 min na bombkę, więc jeśli chcemy ofiarować takie bliskim, lub udekorować nimi dom, trzeba zacząć wcześniej).
- Ok 16 grudnia można wstawić zakwas na barszcz.
III tydzień i Wigilia
- 17 XII można upiec pierogi drożdżowe z ulubionym farszem (następnie zamrozić). Lepimy uszka i mrozimy.
- 18 XII pieczemy piernik staropolski.
- 20 XII gotujemy bigos, a następnie każdego kolejnego dnia aż do Wigilii go odgrzewamy.
- 21 XII dekorowanie pierniczków.
- 22 XII pieczenie ciasteczek z makiem, maślanych lub kruchych, serników, makowców.
- 23 XII to czas na ryby, marynowanie (zarówno ryb jak i mięs na I i II dzień świąt), przygotowywanie śledzi na różne sposoby, gotujemy kompot z suszu, można także zrobić galaretę.
- 24 XII jeśli lubicie galaretkę z kurczaka czy wołową można dziś ją zrobić, aby zjeść ze smakiem 25 XII. W Wigilię można dekorować choinkę, ale są i tacy, którzy robią to wcześniej, można ją udekorować na tydzień, dwa przed Świętami, a pozostała część dnia to tylko odgrzanie tego, co już mamy przygotowane, czas na wyciszenie, na chwilę zadumy nad tym pięknym i wyjątkowym Świętem Bożego Narodzenia.
Zapraszam do obejrzenia galerii własnoręcznie przygotowanego domku dla lalek, zrobionego od podstaw, włącznie z potrawami TUTAJ…
…oraz na naszego pinteresta, z zakładką świąteczne inspiracje;)
ŻYCZYMY WAM UDANYCH ŚWIĄT
CUDOWNYCH WRAŻEŃ
I PIĘKNYCH WSPOMNIEŃ!
Magda Majsiej
Projektantka, właścicielka
Ptaszarnia
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdują się w sekcji FAQ strony, a z regulaminem sklepu możecie zapoznać się TUTAJ.
Jeśli spodobał Ci się powyższy wpis, wpisz swój adres mail w poniższe pole i zapisz się na nasz newsletter, aby być na bieżąco z relacjami, poradami i tutorialami Ptaszarni oraz jako pierwsza otrzymywać wiadomości o promocjach oraz specjalne kody rabatowe.