0

SCRAPBOOKING – TECHNIKA ZDOBNICZA DLA KAŻDEGO

Scrapbooking to niezwykle interesująca technika zdobnicza, która wykorzystuje pośrednio inne techniki, by uzyskać pełny efekt – bogato zdobiony przedmiot. Używana przede wszystkim do ozdabiania przedmiotów papierowych, takich jak albumy, pamiętniki, kartki, zakładki. Można także przy jej użyciu ozdabiać większe przedmioty drewniane – w zamian za technikę decoupage.

Scrapbooking to w skrócie ozdabianie skrawkami papieru, wycinankami, naklejkami, koralikami, wstążkami, do tego wszystkiego możemy dodać co nam wyobraźnia podpowie: suszone rośliny, pamiątkowe bilety, stare znaczki, przybijamy pieczątki używając kolorowych tuszy, posypujemy ozdabiane przedmioty brokatem, przyklejamy literki, sztuczne kwiatki, gałązki…itd. tworząc przestrzenną kompozycję, która najczęściej staje się ozdobą niepowtarzalną. Przypomina trochę technikę kolażu, ale dużo bardziej wzbogaconą.Wbrew pozorom nie jest to trudna technika, to co może ją ograniczyć – to brak podstawowych narzędzi do swobodnej pracy.
Czego potrzebujemy:
– PAPIER (jednostronnie drukowany oraz dwustronny) przy wyborze papieru warto zwrócić uwagę nie tylko an cenę, ale przede wszystkim na gramaturę (która to właśnie cenę dyktuje), jeśli chcemy wykonać album z kolorowymi kartami należy wybierać papier sztywniejszy, np o gramaturze 230 g/m2
– PIECZĄTKI
– TUSZE (jednokolorowych lub cieniowanych – dających efekt postarzania papieru)
– DZIURKACZE z różnymi motywami (dzięki nim tworzy się scrapki – czyli drobne wycinanki, które potem można przyklejać i łączyć w dowolny sposób), poza dziurkaczami klasycznymi są także brzegowe, które umożliwiają tworzenie wzorków na brzegach kartek (tańszym odpowiednikiem są dekoracyjne nożyczki)
– KLEJ do papieru na bazie wikolu
– dżety, nity, ćwieki,  naklejki, wstążki, koraliki, sztuczne kwiatki, guziki, brokaty, kolorowe folie, itp artykuły kraftowe.Niewątpliwie warto spróbować swoich sił i stworzyć coś wyjątkowego, poniżej galeria zdjęć z warsztatów z trzecioklasistami, którzy wykonali pamiętniki na bazie białych karteczek (notesików).

 

 
 
 
 
 

Zapraszam także do obejrzenia galerii z nowymi pomysłami z wykorzystaniem omawianej techniki, które niedawno zostały zrealizowane w pracowni.

ŻYCZĘ WAM, CUDOWNEGO ŚLUBU I PIĘKNYCH WSPOMNIEŃ!

Magda Majsiej
Projektantka, właścicielka
Ptaszarnia

Zapoznaj się z ofertą kolekcją jesiennych ozdób